eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Projekty przemysłowe - ważne dobre zarządzanie

Projekty przemysłowe - ważne dobre zarządzanie

2008-12-12 14:15

Przeczytaj także: Eurozastój, czyli przygotowania Polski do Euro 2012


Dostosowywania dużych inwestycji przemysłowych na etapie realizacji unika się też ze względu na konieczność przeprowadzenia trudnych negocjacji między inwestorem i wykonawcami. Każdy przestój to zmiana cen materiałów budowlanych, sytuacji na rynkach. To wszystko musi znaleźć odbicie w aneksach do umów. - Na szczęście każde przedsięwzięcie inwestycyjne, a już w szczególności tak duże, jak np. projekt w Łagiszy, związane jest ze wspólnotą interesów inwestora i wykonawcy - zwraca uwagę prezes Smolik. - Wprawdzie z jednej strony inwestor chce, by projekt wykonany był jak najtaniej, a wykonawca pragnie uzyskać jak największe profity; jednak z drugiej obie strony walczą o zakończenie projektu z sukcesem i dobrą opinię na rynku.

Właśnie budowa bloku o mocy 460 MW w Elektrowni Łagisza jest jednym z największych prowadzonych obecnie przedsięwzięć przemysłowych w Polsce. Część kotłową realizuje konsorcjum Foster Wheeler Energia Polska oraz Foster Wheeler Energia OY. Przy pracach nad częścią turbinową (z układem chłodzenia) pracuje Alstom Power. Część elektryczna realizowana jest przez Elektrobudowę Katowice. W pracach związanych z układami odpopielania i sorbentu biorą udział konsorcjum Mostostal Kraków Centrum i Energo-Eko-System Katowice. Układami nawęglania zajęło się konsorcjum Ciepło-Serwis Będzin i PURE Jaworzno. Nadrzędny system automatyki realizują konsorcjum Metso Automation Finlandia i Metso Automation Polska. Energopomiarowi powierzono funkcję inżyniera kontraktu.

- Głównym założeniem przyświecającym projektowi było stworzenie bloku o wysokiej sprawności, rzędu 45 proc. brutto, i dyspozycyjności (95 proc.), przyjaznego dla środowiska, spełniającego normy emisji zgodne z wymogami UE - mówi Henryk Tymowski, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. technicznych PKE SA. - Ważnym czynnikiem decydującym o przyjęciu konkretnych rozwiązań dla bloku była również elastyczność paliwowa i możliwości spalania węgla o niskiej kaloryczności. Pod uwagę brano także konieczność modernizacji obiektów pomocniczych istniejącej Elektrowni Łagisza, takich jak układy nawęglania, odpopielania, gospodarki wodnej, które będą współpracować także z nowym blokiem.

Najważniejszym wyzwaniem podczas przygotowań koncepcyjnych projektu było określenie optymalnej wielkości bloku i decyzja o rodzaju kotła - ze złożem fluidalnym czy kocioł pyłowy. Po analizie możliwości dostarczania paliwa, mediów oraz wyprowadzenia mocy wybrano moc bloku na poziomie 460 MW. Po wykonanych z udziałem polskich uczelni i instytutów analizach techniczno-ekonomicznych podjęto decyzje o budowie kotła fluidalnego.

- Poważnym problemem była także decyzja o wyborze sposobu emisji spalin - mówi prezes Tymowski. - Spaliny zdecydowano się wyprowadzić przez chłodnię kominową.

Trudnym, ale zakończonym pomyślnie, zadaniem było przygotowanie i domknięcie finansowania całego przedsięwzięcia.

oprac. : Jarosław Maślanek / Nowy Przemysł Nowy Przemysł

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: