eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2007

Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2007

2007-11-08 01:38

Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2007

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w październiku kolejny raz pozostał bez zmian, na poziomie 77 pkt. dla indeksu kwartalnego i 76 pkt. dla indeksu rocznego. Stabilne notowania indeksów wskazują na wyraźnie trwały charakter obecnego ożywienia koniunktury, która nie reaguje na zawirowania zagranicznych rynków finansowych, ani na zmiany na scenie politycznej. Rynek wewnętrzny z powodzeniem zastępuje spowolnienie dynamiki eksportu, a popyt krajowy trzyma się mocno dzięki wzrostowi funduszu płac i wydatkom inwestycyjnym przedsiębiorstw.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2007

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3,5 % PKB rocznie.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan kolejny miesiąc pozostaje w zasadzie bez zmian; wysokie we wrześniu notowania indeksu kwartalnego (77 pkt.) i rocznego (76 pkt.) w październiku pozostały na tym samym poziomie, a indeks półroczny wzmocnił się o jeden punkt. Stabilne, wysokie i wyrównane notowania indeksów rocznego i kwartalnego, utrzymujące się już od kilku miesięcy, wskazują na wyraźnie trwały charakter obecnego ożywienia koniunktury w kraju, która nie reaguje ani na zawirowania zagranicznych rynków finansowych, ani na zmiany na polskiej scenie politycznej. Wydaje się, że wrześniowe osłabienie dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu można uznać za przejściowe, wywołane okresowym wzrostem zapasów na skutek pogarszającej się konkurencyjności eksportu przy silnej aprecjacji złotówki. Popyt krajowy trzyma się natomiast mocno dzięki silnemu wzrostowi funduszu płac i wydatkom inwestycyjnym przedsiębiorstw.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: