eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2007

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2007

2007-10-16 12:13

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2007

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan we wrześniu utrzymał w notowaniu rocznym wysoką pozycję na poziomie 76 pkt. Wcześniejsze przewidywania, że po wzrostowym I kwartale gospodarka będzie sukcesywnie zwalniać, tracą aktualność wobec utrzymującego się wysokiego trendu wzrostowego, najwyraźniej niezakłóconego ostatnimi zawirowaniami na światowych rynkach finansowych ani zbliżającymi się wyborami. Polska spełnia teraz wszystkie kryteria z Maastricht, umożliwiające przystąpienie do strefy euro.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2007














Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3,5 % PKB rocznie.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan we wrześniu utrzymał w notowaniu rocznym wysoką pozycję z poprzedniego miesiąca na poziomie 76 pkt. Indeks kwartalny stracił natomiast jeden punkt i jest teraz zaledwie o jeden punkt niższy od indeksu rocznego. Wyjątkowo stabilne i wysokie notowania indeksu od przynajmniej czterech miesięcy wskazują, że gospodarka znajduje się nie tylko w stanie bardzo dobrej koniunktury, ale także, iż ten stan wyraźnie się utrwalił. Wcześniejsze przewidywania, że po wzrostowym wyskoku w I kwartale będziemy sukcesywnie zwalniać, tracą aktualność wobec utrzymującego się wysokiego trendu wzrostowego, najwyraźniej niezakłóconego ostatnimi zawirowaniami na światowych rynkach finansowych ani zbliżającymi się wyborami w Polsce. Wprawdzie tempo wzrostu PKB lekko osłabło w drugim po rekordowym pierwszy kwartale, ale utrzymało się na poziomie poprzedniego, czyli ostatniego kwartału ub. roku i nic nie wskazuje na to, by miało być znacząco niższe w kolejnym, trzecim kwartale tego roku.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: