eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2007

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2007

2007-08-01 11:29

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2007

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lipcu osłabł w porównaniu do ostatniego kwartału i półrocza. Indeks roczny nie uległ zmianie pozostając na poziomie 75 pkt. Eksperci przewidują stopniowe zwolnienie tempa wzrostu PKB w kolejnych kwartałach, na co wskazują pogarszające się wyniki produkcji sprzedanej przemysłu oraz malejące tempo eksportu. Optymizmem napawają natomiast solidne fundamenty makroekonomiczne: malejące bezrobocie, niska inflacja i deficyt budżetowy.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2007














Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3,5 % PKB rocznie.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks kwartalny stracił dwa punkty, a indeks półroczny aż cztery punkty, obniżając się odpowiednio do poziomu 77 i 76 pkt. Wynika stąd, że eksperci uczestniczący w panelu spodziewają się stopniowego zwolnienia tempa wzrostu PKB w kolejnych kwartałach drugiego półrocza tego roku. Należy jednak zaznaczyć, że indeks ciągle pozostaje na wysokim poziomie, czyli mimo malejącego trendu dynamika gospodarki do końca roku ulegnie jedynie niewielkiemu osłabieniu. Faktycznie indeks roczny po korekcie z ubiegłego miesiąca nie uległ zmianie.

Na stopniowe wyhamowanie bardzo wysokiego tempa wzrostu osiągniętego w pierwszym kwartale wskazują wyniki produkcji sprzedanej przemysłu w kolejnych miesiącach drugiego kwartału oraz malejące tempo wzrostu eksportu. Dobra koniunktura utrzymuje się dzięki silnej dynamice popytu wewnętrznego, konsumpcji i inwestycjom. Jednak gospodarka coraz bardziej natrafia na ograniczenia podażowe, tak od strony braków siły roboczej, jak i poziomu wykorzystania mocy produkcyjnych, co może prowadzić do pogorszenia sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Zdaniem Lewiatana optymizmem napawają solidne fundamenty makroekonomiczne: malejące bezrobocie, niska inflacja i deficyt budżetowy; pogarsza się tylko deficyt obrotów bieżących, ale bardziej na skutek transferu zysków zagranicę niż salda handlu zagranicznego.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: