eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2007

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2007

2007-08-01 11:29

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2007


Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Wyraźnemu osłabieniu uległy indeksy popytu w stosunku do rekordowych notowań z pierwszego półrocza. Indeks kwartalny stracił dwa punkty, a indeks roczny trzy punkty, w stosunku do ub. miesiąca, ale już różnica w stosunku do poprzednich miesięcy sięga aż 5 punktów. Niemniej indeksy popytu znajdują się nadal na bardzo wysokim poziomie powyżej 90 punktów. Koniunkturę nakręca szybkie tempo wzrostu popytu wewnętrznego. Popyt konsumpcyjny rośnie dzięki rekordowemu wzrostowi funduszu płac i ekspansji kredytu dla gospodarstw domowych. Podobnie inwestycje przedsiębiorstw przypominają boom inwestycyjny z połowy lat 90. Firmy by wykorzystać dobrą koniunkturę muszą inwestować, co umożliwiają im rekordowe zyski, oraz dynamicznie rosnący kredyt bankowy, którego tempo wzrostu osięgnęło w czerwcu dawno nienotowany poziom 22 proc. Jedynie eksport wytracił ostatnio trochę impet, głównie na skutek dalszej silnej aprecjacji złotego, co powoduje, że mniejsze firmy wolą plasować swoją ofertę na bardziej dostępnym i chłonnym rynku krajowym. Jak podkreślają eksperci, nie można jednak wykluczyć, że rosnące stopy procentowe wpłyną na ostudzenie apetytów konsumpcyjnych i dynamiki popytu wewnętrznego.

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeksy finansów straciły średnio po dwa punkty, najniżej na poziomie 57 pkt. uplasował się indeks roczny, notowany obecnie dwa punkty poniżej indeksu kwartalnego. Według Lewiatana można oczekiwać, że bardzo dobre wyniki finansowe przedsiębiorstw ulegną pogorszeniu do końca roku. Boom inwestycyjny przyczyni się do obniżenia płynności, podobnie jak spowolnienie dynamiki wzrostu popytu (zamówień), a rosnące płace i stopy procentowe do obniżenia rentowności, gdy konkurencyjny import (na skutek realnej aprecjacji złotego) uniemożliwi przerzucanie rosnących kosztów w ceny. Podaż kredytu dla przedsiębiorstw wprawdzie bardzo silnie rośnie, ale zanosi się na kolejne podwyżki stóp procentowych, co może zwiększyć finansowe koszty inwestycji realizowanych przez przedsiębiorstwa.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: