eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2007

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2007

2007-10-16 12:13

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2007


Jeśli wyniki pierwszego kwartału uznać za efekt bazy statystycznej, to gospodarka od roku pracuje na stosunkowo równomiernych, wysokich obrotach. Od pięciu lat średnioroczne tempo wzrostu PKB sukcesywnie rośnie. Ostatnie dane statystyczne nie wykazują żadnych oznak spowolnienia, czy istotnych zagrożeń makroekonomicznej równowagi.

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Wysokie indeksy popytu pozostały na dotychczasowym poziomie, kwartalny 92, roczny 93 punkty. Znajdują się w pobliżu historycznych maksimów tego indeksu. Dynamika gospodarki podtrzymywana jest przez szybko rosnący popyt wewnętrzny i stosunkowo nadal silny eksport. Utrzymuje się rekordowy wzrost funduszu płac dzięki szybkiemu wzrostowi płac i zatrudnienia. Przedsiębiorstwa nie narzekają na brak zamówień, a rosnące zyski zachęcają do inwestowania. Ruszają inwestycje infrastrukturalne. Popyt pobudzany jest dodatkowo silną ekspansją kredytu bankowego, którego rozmiary zbliżyły się, jak nigdy dotąd, do poziomu depozytów podmiotów gospodarczych ulokowanych w bankach. Dobra koniunktura zachęca także inwestorów zagranicznych do lokalizacji produkcji i centrów usługowych w Polsce. Powoduje to napływ inwestycji zagranicznych w tempie nie gorszym niż w ub. roku. Również tempo wzrostu eksportu ustabilizowało się, po pewnym osłabieniu w stosunku do poprzedniego roku, na stosunkowo wysokim poziomie, mimo ciągłej aprecjacji złotego.

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Nie uległy zmianie również indeksy finansów, które utrzymują się na stosunkowo wysokim poziomie ok. 60 pkt. Przedsiębiorstwa cieszą się rekordową rentownością i poziomem płynności, pozwalającym na dalsze przyspieszenie nakładów inwestycyjnych. Maleje liczba bankructw, co sugeruje mniejsze ryzyko inwestycyjne. Mimo wysokiej płynności firmy coraz częściej decydują się na zaciąganie kredytu. W perspektywie pogorszenie wyników finansowych możliwe jest jednak na skutek rosnących kosztów płac oraz przewidywanych podwyżek stóp procentowych, co może zwiększyć finansowe koszty inwestycji podejmowanych właśnie przez przedsiębiorstwa.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: