eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2007

Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2007

2007-11-08 01:38

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2007


Według Lewiatana utrzymaniu wysokiego i stabilnego wzrostu sprzyjają dobre fundamenty makroekonomiczne: inflacja na granicy celu inflacyjnego przy szybko malejącym bezrobociu i pomimo rosnących płac, właściwie brak deficytu budżetowego po trzech kwartałach, a ostatnio nawet mniejszy od oczekiwanego przyrost deficytu na rachunku obrotów bieżących z zagranicą. Wprawdzie tempo wzrostu PKB w drugiej połowie roku będzie zapewne niższe niż w pierwszej, ale jest to bardziej efekt wysokiej bazy statystycznej w pierwszym półroczu, niż oznaka trwałej tendencji spadkowej.

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne).

Kwartalny indeks popytu osłabł o dwa punkty, ale nadal pozostaje na wysokim poziomie 90 pkt., natomiast roczny indeks pozostał na dotychczasowym poziomie 93 pkt. Zdaniem PKPP Lewiatan obniżenie notowań kwartalnego indeksu popytu prawdopodobnie wynika z malejącej dynamiki eksportu, którego konkurencyjność cierpi na skutek aprecjacji złotego. Niemniej indeksy popytu znajdują się nadal w pobliżu historycznych maksimów, gdyż rynek wewnętrzny z powodzeniem zastępuje spowolnienie dynamiki eksportu. Dzięki silnemu wzrostowi płac i zatrudnienia rośnie fundusz płac, który stymuluje wydatki konsumpcyjne, a ciągle wysoka zyskowność sprzedaży zachęca firmy do inwestowania. W efekcie część popytu krajowego zaspakajana jest przez rosnący i coraz tańszy import. Utrzymuje się wyraźna nadwyżka popytu krajowego w stosunku do krajowego PKB. Wydatki wspierane są kredytem, którego podaż we wrześniu przekroczyła poziom depozytów w bankach. Dodatkowy popyt generują podejmowane inwestycje infrastrukturalne, a napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych prawdopodobnie pobije rekord z ub. roku.

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej).

Indeksy finansów w zasadzie zachowują stabilne notowania od kilku miesięcy, niewiele poniżej 60 pkt. Sektor przedsiębiorstw wykazuje niezmiennie rekordową rentowność i płynność finansową, chociaż maleje rentowność eksportu. Rośnie podaż pieniądza, a wolumen udzielonych przez banki kredytów we wrześniu przekroczył poziom bazy depozytowej. Tempo kredytu dla przedsiębiorstw przekroczyło też dynamikę nakładów inwestycyjnych. Zdaniem Lewiatana można jednak przewidywać stopniowe pogorszenie wyników finansowych firm na skutek rosnących kosztów płac oraz oczekiwanych podwyżek stóp procentowych. Nie jest też wykluczone, że niepokój wywołany ostatnimi zawirowaniami na międzynarodowych rynkach finansowych zwiększy restrykcyjność banków i ograniczy ich skłonność do dalszej ekspansji kredytowej zwłaszcza, że pojawiły się ograniczenia po stronie bazy depozytowej, co podniesie koszt pozyskania pieniądza.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: