eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan III 2007

Indeks biznesu PKPP Lewiatan III 2007

2007-04-01 01:15

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2007


Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne).

Indeksy popytu kształtują się na najwyższym dotychczasowym poziomie z końcówki ub. roku. Indeks kwartalny utrzymał pozycję z lutego (95 pkt.), a indeksy półroczny i roczny zyskały dodatkowo odpowiednio jeden i dwa punkty. Nadal wysoki wzrost funduszu płac i dynamika sprzedaży detalicznej świadczą, że wysokie tempo wzrostu konsumpcji odnotowane w ostatnim kwartale ub. roku nie słabnie.

Jednocześnie utrzymuje się wysokie tempo wzrostu wydatków inwestycyjnych przedsiębiorstw, o czym świadczy wzrost kredytu udzielanego przez banki przedsiębiorcom, którzy coraz chętniej pożyczają mimo wysokiej płynności i poziomu oszczędności na swoich depozytach bankowych. Wysoka i ciągle rosnąca stopa rentowności sektora przedsiębiorstw niefinansowych powinna, przy rosnącym popycie, zachęcać do powiększania nakładów inwestycyjnych, co stanie się prawdopodobnie głównym czynnikiem napędzającym wzrost gospodarczy w tym roku. Popyt wewnętrzny najwyraźniej przejmuję rolę, jaką pełnił eksport netto w ubiegłych latach. Jak podkreśla PKPP Lewiatan, pierwsze oznaki pogorszenia salda handlu zagranicznego można już zauważyć.

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej).

Kwartalny indeks finansów utrzymał się na stosunkowo wysokiej pozycji z poprzedniego miesiąca, co odzwierciedla bardzo dobrą kondycję finansową sektora przedsiębiorstw, potwierdzoną danymi statystycznymi za ostatni kwartał ub. roku. Przedsiębiorstwa odnotowały rekordowy wzrost zysku netto i poprawiły wskaźniki rentowności. Wydaje się jednak, że tych wyników nie uda się utrzymać w następnych kwartałach, przy przyspieszeniu nakładów inwestycyjnych z jednej strony oraz presji na wzrost płac z drugiej strony. Według Lewiatana, prawdopodobny jest też wzrost kosztów finansowych przy przewidywanej podwyżce stóp procentowych. Pierwszy czynnik powinien obniżyć poziom płynności finansowej, dwa pozostałe mogą ujemnie wpłynąć na wskaźniki rentowności. Indeksy finansów półroczny i roczny maleją i sugerują taką tendencję w kolejnych kwartałach.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: