eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2007

Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2007

2007-03-03 00:05

Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2007

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan odrobił straty z poprzedniego miesiąca. Indeks kwartalny wzrósł o 4 punkty, a indeks roczny aż o 6 punktów, osiągając odpowiednio poziomy 78 i 76 punktów. Notowania indeksu powróciły blisko stanu pod koniec ubiegłego roku.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan I 2007

Pesymistyczne prognozy z zeszłego miesiąca rozwiały bardzo dobre wyniki gospodarki za styczeń. Koniunkturę utrzymuje przede wszystkim silna dynamika popytu wewnętrznego, przy nieco wolniejszym wzroście eksportu. Nie maleje dynamika konsumpcji dzięki bieżącym, a także oczekiwanym wzrostom płac, związanym z redukcją klina podatkowego i planowanej, od połowy roku, obniżce składki rentowej.

Nadal rosną inwestycje przedsiębiorstw, którym towarzyszy rekordowy napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Według PKPP Lewiatan, dobre perspektywy utrzymania stabilnych fundamentów makroekonomicznych, inaczej niż w prognozie ubiegłego miesiąca, zapowiada rekordowa nadwyżka budżetu państwa odnotowana w styczniu. Skłania to do rewizji w górę poprzednich prognoz dynamiki wzrostu gospodarczego na ten rok, a przynajmniej na bieżący kwartał.
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3,5 % PKB rocznie.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w styczniu wyraźnie odrobił straty z poprzedniego miesiąca. Indeks kwartalny wzrósł o 4 punkty, a indeks roczny aż o 6 punktów, osiągając odpowiednio poziom 78 i 76 punktów. Notowania indeksu powróciły blisko poziomów rejestrowanych pod koniec ubiegłego roku. Pesymistyczne prognozy z zeszłego miesiąca rozwiały bardzo dobre wyniki gospodarki za styczeń. Zarówno sprzedaż produkcji przemysłowej, jak i detalicznej rosły powyżej oczekiwań, co skłania do rewizji w górę poprzednich prognoz dynamiki wzrostu gospodarczego na ten rok, a przynajmniej na bieżący kwartał.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: