eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan I 2007

Indeks biznesu PKPP Lewiatan I 2007

2007-02-05 00:01

Indeks biznesu PKPP Lewiatan I 2007

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan stracił w styczniu w porównaniu do ostatnich grudniowych notowań 9 punktów w ujęciu kwartalnym i po 10 punktów w perspektywie półrocznej i rocznej wynosząc odpowiednio 74, 73 i 70 punktów.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2006

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Prognozy indeksu na rok bieżący wypadają gorzej niż notowania ubiegłoroczne. Wydaje się, że wysoka dynamika wzrostu, której tempo wyraźnie dotąd rosło z kwartału na kwartał, ulegnie lekkiemu spowolnieniu. Jak podkreśla Lewiatan notowania indeksu utrzymują się na wysokim poziomie i znacznie przekraczają nadal połowę skali, co sugeruje, że rozpędzona gospodarka również w tym roku będzie się szybko rozwijała, ale nie należy raczej oczekiwać pobicia ubiegłorocznego rekordu obecnej dekady. Pewne ostudzenie sygnalizuje już niższa dynamika produkcji sprzedanej przemysłu w grudniu. Według PKPP Lewiatan nadzieje na utrzymanie się dobrej koniunktury budzi silny popyt krajowy, tak konsumpcyjny, jak i inwestycyjny, a zwłaszcza ten ostatni powinien odegrać znaczącą rolę w tym roku.
Zdaniem Lewiatana o ile w ubiegłym roku można było obserwować ciągłą poprawę fundamentów makroekonomicznych, to obecnie należy oczekiwać pewnego ich pogorszenia, wzrostu deficytu budżetowego i obrotów bieżących z zagranicą, inflacji oraz wolniejszego tempa spadku stopy bezrobocia.

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne).

Indeksy popytu, które za IV. kwartał ub. roku osiągnęły rekordowe poziomy, straciły w nowym roku - indeks kwartalny 5 punktów, a indeks roczny prawie 10 punktów. Według PKPP Lewiatan o ile należy oczekiwać dalszego rozwoju działalności inwestycyjnej, to trudno liczyć na dalszy ciągły wzrost dynamiki konsumpcji, a jest prawie pewne pogorszenie się salda obrotów handlowych z zagranicą. Wynika to z rosnącej szybko dynamiki importu związanej z krajowym wzrostem gospodarczym oraz przewidywanego osłabienia koniunktury u naszych partnerów handlowych. W efekcie dominującą rolę w popycie globalnym zacznie odgrywać popyt krajowy, a popytowy wkład obrotów z zagranicą znacznie osłabnie na skutek oczekiwanego silnego wzrostu importu. Jednak niższe tempo wzrostu konsumpcji częściowo tylko zostanie zrekompensowane wyższą dynamiką inwestycji. Niemniej indeks popytu pozostaje nadal na najwyższym poziomie w stosunku do pozostałych indeksów czynników, zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i rocznym.

 

1 2

następna

Twoja doba ma 43 godziny

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: