eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2007

Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2007

2007-03-03 00:05

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan I 2007



Wydaje się, że rozpędzona gospodarka nie zwalnia tempa. Nie słabnie popyt krajowy, pobudzany bardzo silną dynamiką funduszu płac, a ożywieniu inwestycji krajowych przedsiębiorstw towarzyszy szeroki strumień zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Wprawdzie w grudniu odnotowano znaczne przyhamowanie dynamiki eksportu, ale wydaje się, że jest to chwilowe przesilenie wobec ciągle niezłej koniunktury na świecie. Poprawiły się też parametry makroekonomiczne gospodarki, szczególnie za sprawą wysokiej nadwyżki budżetowej odnotowanej w styczniu. Jak podkreśla Lewiatan, chociaż trudno oczekiwać, by dynamika PKB nadal rosła z kwartału na kwartał, na co wskazuje rozkład czasowy indeksów, to jednak z pewnością można oczekiwać jednego z najlepszych okresów ostatniej dekady.

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne).

Indeksy popytu zyskały od 3 do 6 punktów, powracając blisko stanów z ostatnich miesięcy ub. roku. Zdaniem Lewiatana, obok dalszego rozwoju działalności inwestycyjnej, można liczyć także na utrzymanie się dynamiki konsumpcji na wysokim poziomie przy obecnej dynamice płac i wzroście zatrudnienia. Wzrost funduszu płac pozostaje na rekordowo wysokim poziomie, a od połowy roku 5-proc. wzrost płac gwarantuje planowana reforma składki rentowej. Nie powinno więc niepokoić chwilowe osłabienie eksportu, gdyż z powodzeniem może go zrekompensować silny popyt wewnętrzny.Jak podkreśla PKPP Lewiatan, zapewne eksport nie będzie w nieskończoność rósł w dotychczasowym tempie, a ożywienie popytu krajowego przyspieszy wzrost importu, co w konsekwencji doprowadzi do wzrostu deficytu obrotów bieżących. Nie wydaje się jednak, by mógł on zagrozić stabilności równowagi gospodarczej w tym roku, gdy do kraju szerokim strumieniem płyną inwestycje zagraniczne, co zapewni równowagę płatniczą gospodarki.

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej).

Indeksy finansów również odreagowały spadek z poprzedniego miesiąca i powróciły do poziomu z końcówki ub. roku. Sektor przedsiębiorstw znajduje się w bardzo dobrej kondycji finansowej, a banki liczą rekordowe zyski za ub. rok. Utrzymują się bardzo optymistyczne nastroje wśród przedsiębiorców, bo nie widać oznak obniżenia marż zysku, czy pogorszenia płynności. Jedynie co niepokoi zdaniem Lewiatana, to wzrost kosztów płacowych i prawdopodobny wzrost kosztów finansowych inwestycji przy przewidywanej podwyżce stóp procentowych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: