eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan III 2007

Indeks biznesu PKPP Lewiatan III 2007

2007-04-01 01:15

Indeks biznesu PKPP Lewiatan III 2007

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan zmienił się nieznacznie w porównaniu indeksem z poprzedniego miesiąca. Indeks kwartalny wynosi nadal 78 pkt, a indeks roczny o trzy punkty mniej, 75 pkt. Nie ma wątpliwości, że rozpędzona gospodarka nie zwalnia - w następnych kwartałach nie powinniśmy oczekiwać wyraźnego zwolnienia tempa wzrostu.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2007

Indeks roczny jest o trzy punkty niższy od kwartalnego, lecz prognozowane spowolnienie w drugiej połowie roku może być przypisane efektom statystycznym bardzo wysokiej bazy w końcu ubiegłego roku.

Notowania indeksów czynników wskazują na solidne fundamenty utrzymania wysokiej dynamiki wzrostu gospodarczego w ciągu całego roku. Wysoki przyrost funduszu płac i dynamika sprzedaży detalicznej świadczą, że tempo wzrostu konsumpcji odnotowane w ostatnim kwartale ubiegłego roku nie słabnie. Rekordowy wzrost zysku netto i poprawa rentowności powinny skłaniać firmy przynajmniej do utrzymania tempa wzrostu nakładów inwestycyjnych z ubiegłego kwartału.
Indeks PKPP Lewiatan jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3,5 % PKB rocznie.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w marcu, zasadniczo nie zmienił się w stosunku do notowań z poprzedniego miesiąca, jedynie indeks roczny stracił jeden punkt. Indeks kwartalny wynosi nadal 78 pkt, a indeks roczny o trzy punkty mniej, 75 pkt. Wygląda na to, że po chwilowym wahnięciu w styczniu, notowania indeksu powróciły do wysokiego poziomu, porównywalnego z końcówką ub. roku.

Po opublikowaniu danych za ostatni kwartał ub. roku dla całej gospodarki i sektora przedsiębiorstw niefinansowych oraz danych o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku, nie ma wątpliwości, że rozpędzona gospodarka nie zwalnia tempa. Indeks PKPP sugeruje, że pierwszy kwartał na pewno nie okaże się gorszy od końcówki ub. roku, a także w następnych kwartałach nie powinniśmy oczekiwać wyraźnego zwolnienia tempa wzrostu. Wprawdzie indeks roczny jest o trzy punkty niższy od kwartalnego, lecz prognozowane spowolnienie w drugiej połowie roku jest niewielkie i może być przypisane efektom statystycznym bardzo wysokiej bazy w końcu ub. roku. Notowania indeksów czynników wskazują na bardzo solidne fundamenty utrzymania wysokiego tempa wzrostu w ciągu całego roku.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: