eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Biurowce w Trójmieście to już ponad 1 mln m2

Biurowce w Trójmieście to już ponad 1 mln m2

2023-08-23 10:41

Biurowce w Trójmieście to już ponad 1 mln m2

Zasoby powierzchni biurowej w Trójmieście to ponad 1 mln m2 © pixabay.com

Knight Frank podsumował I półrocze na rynku biurowców w Trójmieście. Z analizy wynika, że całkowite zasoby powierzchni biurowej wyniosły w tym regionie niemal 1,02 mln mkw. Do użytkowania w ostatnich miesiącach została oddana wprawdzie tylko jednak inwestycja, ale nie oznacza to, że trójmiejski rynek popada w marazm. Aktywność najemców sprawiła, że Gdańsk, Gdynia i Sopot wypracowały trzeci co do wielkości w regionach wynik w zakresie podpisanych umów najmu.

Przeczytaj także: Rynek biurowy w Łodzi: pół roku i jeden biurowiec

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jaki udział w wynikach rynku biurowego miast regionalnych miały biurowce ulokowane w Trójmieście?
  • Jakie nowe inwestycje pozostają w realizacji?
  • Ile kosztuje wynajęcie 1 mkw powierzchni biurowej w trójmiejskich biurowcach?


Zasoby biurowe Trójmiasta na koniec czerwca 2023 roku osiągnęły blisko 1,02 mln m kw. W II kwartale do użytku oddano jeden projekt biurowy – Matarnia Office Park A (2 100 m kw., Domesta), a w całym pierwszym półroczu 6 800 m kw. Uzyskana podaż stanowiła zaledwie 6% całkowitego wolumenu nowoczesnej powierzchni oddanej w miastach regionalnych.

fot. pixabay.com

Zasoby powierzchni biurowej w Trójmieście to ponad 1 mln m2

W II kwartale do użytku oddano jeden projekt biurowy – Matarnia Office Park A (2 100 m kw., Domesta), a w całym pierwszym półroczu 6 800 m kw.


Na etapie realizacji znajdowało się około 38 100 m kw. biurowców i przy założeniu dotrzymania przez deweloperów terminów, blisko 30% projektów w budowie trafi na trójmiejski rynek jeszcze w 2023 roku. Największymi realizowanymi inwestycjami są m.in. Waterfront II (15 000 m kw., Vastint Poland) oraz Punkt (12 500 m kw., Torus), których oddanie do użytku przewidywane jest w 2024 roku.
Aktywność najemców na lokalnym rynku pozwoliła uzyskać Trójmiastu trzecie miejsce pod względem wolumenu podpisanych umów w miastach regionalnych, tuż za Krakowem i Wrocławiem. Wolumen podpisanych umów w I połowie 2023 roku wyniósł 68 600 m kw., co stanowiło 21% wszystkich transakcji zawartych w miastach regionalnych – komentuje Joanna Gomułkiewicz, dyrektor w Knight Frank.

W strukturze wolumenu transakcji zbliżone wartości przypadły renegocjacjom i nowym umowom. Udział renegocjacji wyniósł 49%, a nowe umowy stanowiły 47% wszystkich transakcji, natomiast 4% przypadły ekspansjom.
Stosunkowo wysoki popyt w pierwszej połowie 2023 roku nie uchronił współczynnika pustostanów przed wzrostem. Na koniec II kwartału wyniósł on 14,3%, zwiększając się o 1,1 pp. w porównaniu do I kwartału. Jednak w odniesieniu do analogicznego okresu w roku poprzednim, współczynnik obniżył się o 1 pp.– dodaje Katarzyna Bojar, konsultant w dziale badań rynku w Knight Frank.

Czynsze wywoławcze za wynajem biurowców w Trójmieście na koniec czerwca 2023 roku pozostały stabilne względem poprzedniego kwartału i wahały się od 10,00 EUR do 15,00 EUR za m kw. miesięcznie. Utrzymujące się wysokie koszty budowy, a także wciąż wysokie koszty obsługi kredytów budowlanych hamują możliwości negocjacyjne inwestorów, dlatego zwłaszcza w nowych budynkach możliwy jest wzrost stawek czynszów. Stawki opłat eksploatacyjnych wahały się od 19,00 do 33,00 PLN/m kw./miesięcznie.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: