eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2006

Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2006

2006-10-24 00:28

Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2006

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan utrzymuje się już trzeci miesiąc na wysokiej pozycji nie przekraczając linii oporu 80 punktów. W październiku indeks roczny wzmocnił się do 79 punktów, a indeks kwartalny pozostał na poprzednim poziomie 77 punktów.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2006

Stabilizacja obu indeksów na tym poziomie sugeruje utrzymanie się dobrej koniunktury w gospodarce do końca roku, ale bez perspektywy dalszego przyspieszenia osiągniętego tempa wzrostu.

Wydaje się, że znajdujemy się w fazie rozkwitu cyklu gospodarczego na granicy maksymalnego możliwego w obecnych warunkach tempa rozwoju. Utrzymanie tej dynamiki wymaga rozważnej polityki makroekonomicznej i dbałości o dobry klimat inwestycyjny, by nie przekształcić boomu w spowolnienie. Obecną koniunkturę zawdzięczamy wysokiej dynamice równocześnie popytu krajowego i eksportu, co pozwala zachować równowagę zewnętrzną mimo przyspieszenia importu. Niska inflacja i kotwica budżetowa póki co zapewniają równowagę wewnętrzną. Jedynie złe notowania indeksu oceny sytuacji politycznej wyraźnie sugerują potencjalne zagrożenie dla obecnej dobrej koniunktury, zwłaszcza długo oczekiwanego ożywienia inwestycyjnego.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny
Indeks Biznesu PKPP Lewiatan utrzymuje się już trzeci miesiąc na wysokiej pozycji w pobliżu linii oporu 80 punktów, której jednak nie udaje się przekroczyć. W październiku indeks roczny wzmocnił się o jeden punkt do 79 punktów, a indeks kwartalny pozostał na poziomie z poprzedniego miesiąca 77 punktów. Stabilizacja obu indeksów na tym poziomie sugeruje utrzymanie się dobrej koniunktury w gospodarce do końca roku, ale bez perspektywy dalszego przyspieszenia osiągniętego tempa wzrostu.

Wydaje się, że znajdujemy się w fazie rozkwitu cyklu gospodarczego na granicy maksymalnego możliwego w obecnych warunkach tempa rozwoju gospodarczego. Utrzymanie tej dynamiki wymaga rozważnej polityki makroekonomicznej i dbałości o dobry klimat inwestycyjny. Wiadomo, że po osiągnięciu boomu łatwo następuje spowolnienie, które w wypadku załamania optymizmu inwestorów szybko przechodzi w recesję.

 

1 2 3

następna

Ranking wyszukiwarek IX 2006

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: