eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wskaźnik Optymizmu X 2006

Wskaźnik Optymizmu X 2006

2006-10-24 00:27

Wskaźnik Optymizmu X 2006

© fot. mat. prasowe

Październik przyniósł dalsze pogorszenie nastrojów wśród konsumentów. W porównaniu z wynikiem z poprzedniego miesiąca, obecny spadek jest jednak głębszy. Liczony przez Ipsos wskaźnik optymizmu konsumentów (WOK) spadł o blisko 3 punkty i przyjmuje obecnie wartość 94,54 punktów.

Przeczytaj także: Wskaźnik Optymizmu VIII 2006

W największym stopniu pogorszyły się nastroje mieszkańców wsi, rolników i rencistów. Optymistów ubyło również wśród osób prowadzących działalność gospodarczą. Nastroje nie pogorszyły się jedynie wśród osób najlepiej zarabiających oraz mieszkańców dużych miast.

Ostatnie badanie realizowane było w burzliwym okresie. Był to czas wieców w Warszawie i toczących się negocjacji koalicyjnych. Zapewne dlatego największy wpływ na nastroje miały oceny bieżącej i przyszłej sytuacji w kraju. Klimat gospodarczy – wskaźnik łączący oceny sytuacji gospodarczej na bardzo ogólnym poziomie – spadł o blisko 4,5 pkt. i przyjmuje obecnie wartość 83,45 pkt. Formułując ogólne oceny sytuacji gospodarczej w kraju respondenci bardzo często wiążą ją z bieżącymi wydarzeniami politycznymi. Może to tłumaczyć ostatni spadek klimatu gospodarczego.

Stosunkowo niewiele (niespełna 2 pkt.) spadł wskaźnik skłonności do zakupów. Nadal jednak jego wartość utrzymuje się na poziomie ponad 100 pkt. (101,94 pkt.). Istotny wpływ na skłonność do zakupów ma miejsce zamieszkania respondenta. W przypadku mieszkańców dużych miast (powyżej 50 tys. mieszkańców) nastroje w tym względzie nie tylko się nie pogorszyły, ale uległy nawet pewnej poprawie.

fot. mat. prasowe

W październiku znacząco zmniejszyły się obawy przed wzrostem cen. Należy jednak pamiętać, że wcześniej obawy przed wzrostem cen rosły nieprzerwanie przez cztery kolejne miesiące. Obecny spadek może więc stanowić pewnego rodzaju odreagowanie i póki co, trudno go traktować jako zapowiedź trwalszej poprawy.

Ostatni miesiąc przyniósł również poprawę ocen sytuacji na rynku pracy. Obawy przed wzrostem bezrobocia maleją już od pięciu miesięcy. Jeszcze w maju tego roku niemal dwukrotnie częściej badani przewidywali wzrost niż spadek bezrobocia. Obecnie osoby takie stanowią mniejszość (24%). Więcej badanych (30%) jest przekonanych, że bezrobocie w najbliższym czasie będzie spadać.


Wskaźnik Optymizmu Konsumentów WOK może przyjmować wartości od 0 do 200 punktów. Podstawą jego obliczania są odpowiedzi na pięć pytań zadawanych w sondażu Ipsos na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Ostatnie badanie przeprowadzono między 5 a 10 października 2006 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1015 Polaków w wieku 15 i więcej lat. Statystyczny błąd oszacowań dla tej liczebności pozostaje nie większy niż (+/-) 3,1% na poziomie ufności 0,95.

Przeczytaj także: Wskaźnik optymizmu XII 2013 Wskaźnik optymizmu XII 2013

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: