eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2006

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2006

2006-10-02 00:28

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2006

Wrzesień 2006 r. © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan, po systematycznym wzroście od pół roku, wydaje się stabilizować na poziomie blisko 80 punktów. Poziom indeksu odzwierciedla stabilne ekonomiczne podstawy obecnego ożywienia gospodarczego. Pojawia się pytanie, czy nieustające zawirowania polityczne go nie osłabią.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2006

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 % PKB rocznie.

Uwaga: eksperci przygotowywali prognozy do wrześniowej edycji Indeksu Biznesu PKPP Lewiatan do 22 września 2006r.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan, po systematycznym wzroście od pół roku, wydaje się stabilizować na poziomie ok. 80 punktów. We wrześniu indeks roczny utrzymał wartość 78 punktów z poprzedniego miesiąca, a indeks kwartalny poprawił się o jeden punkt, do 77 punktów. Wysoki i zbliżony poziom obu indeksów sugeruje, że dobra koniunktura powinna się utrzymać do końca roku, oraz że wahania tempa wzrostu między kolejnymi kwartałami roku nie będą znaczące.

fot. mat. prasowe

Wrzesień 2006 r.

Wrzesień 2006 r.

Dwa wskaźniki charakteryzujące popyt - sprzedaż produkcji przemysłowej i sprzedaż detaliczna - utrzymują się na stosunkowo wysokim i wyrównanym poziomie, przy niewielkim osłabieniu tempa wzrostu eksportu, ale na wysokim poziomie obrotów. Okazuje się, że więcej inwestują nie tylko duże, ale także małe przedsiębiorstwa. Obserwujemy trwały wzrost zatrudnienia i nieoczekiwanie szybki spadek bezrobocia, przy niskiej inflacji i wykonaniu deficytu budżetowego.

Poziom indeksu oceniającego sytuację makroekonomiczną (93 pkt) odzwierciedla stabilne ekonomiczne podstawy obecnego ożywienia gospodarczego. Pojawia się jednak pytanie, czy powtarzające się zawirowania polityczne nie osłabią obserwowanego ożywienia. Na razie rynki finansowe – barometr gospodarki – zareagowały dość spokojnie (złoty nieznacznie osłabł). Ale musimy myśleć w średniej i długiej perspektywie. A tu niemal wszystko jest możliwe.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: