eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2006

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2006

2006-10-02 00:28

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2006


Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne).

Indeksy popytu, we wszystkich przekrojach czasowych, utrzymały zasadniczo wysoki poziom sprzed miesiąca. Indeks roczny wprawdzie stracił jeden punkt ale tyle samo zyskał indeks kwartalny. W ten sposób oba indeksy zbliżyły się, plasując się na poziomie lub w pobliżu 90 punktów. Jest to poziom najwyższy w historii indeksu.

Faktycznie dobra koniunktura opiera się na silnym ożywieniu popytowym. Wzrost płac realnych przy rosnącym zatrudnieniu gwarantuje utrzymanie wysokiej dynamiki konsumpcji. Do tego dołączył popyt inwestycyjny ze strony przedsiębiorstw, które zmobilizował rosnący od trzech kwartałów popyt krajowy.

O ile w ubiegłym roku ożywienie inwestycyjne obejmowało głównie duże przedsiębiorstwa silnie powiązane z rynkami eksportowymi, to wydaje się, że obecnie dołączyły do nich także firmy małe i średnie. W tej sytuacji niewielkie osłabienie dynamiki eksportu nie powinno grozić wyhamowaniem tempa wzrostu gospodarczego. Efekt mnożnikowy inwestycji polega na samonakręcaniu się koniunktury aż do momentu przegrzania, którego w warunkach wysokiego stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych w najbliższej przyszłości trudno oczekiwać.

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej).

Indeks finansów, który od dłuższego czasu waha się w paśmie 60-70 punktów, przybliżył się do górnej jego granicy. Kondycja finansowa przedsiębiorstw po półroczu uległa dalszemu umocnieniu; wzrosły wskaźniki rentowności i płynności. Jednak zbyt wysoki poziom płynności, sugerujący niedostateczne wykorzystanie przez sektor przedsiębiorstw środków finansowych pozostających w ich dyspozycji, odczytywany jest przez wskaźnik jako zjawisko negatywne.

Obecne ożywienie inwestycyjne pozwala oczekiwać, że sytuacja ta ulegnie zmianie. Z drugiej strony wzrost aktywności inwestycyjnej może obniżyć poziom rentowności, podobnie jak utrzymująca się tendencja wzrostu płac, cen surowców, czy ewentualne podwyżki stóp procentowych. Stąd indeks finansów pozostaje tylko na średnio wysokim poziomie, nie przebijając linii oporu 70 punktów.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: