eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2006

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2006

2006-08-31 13:16

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2006

Sierpień 2006 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w sierpniu odnotował kolejne rekordy. Indeksy kwartalny i roczny zyskały po trzy punkty, osiągając odpowiednio 76 i 78 punktów. Od pół roku Indeks Biznesu systematycznie pnie się w górę, co oznacza, że gospodarka znajduje się w trwałym trendzie wzrostowym.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2006

Wszystko wskazuje na to, że dobra koniunktura utrzyma się także w drugiej połowie roku. Dane makroekonomiczne po dwóch kwartałach potwierdzają, że wzrost gospodarczy oparty jest na zdrowych podstawach makroekonomicznych.

Dynamika konsumpcji ustabilizowała się na stosunkowo wysokim poziomie, a rozpędu nabrały inwestycje, które teraz przejęły rolę głównego czynnika wzrostu popytu krajowego. Jednocześnie mimo wysokiej dynamiki popytu wewnętrznego a dzięki wysokiej dynamice eksportu wpływ obrotów z zagranicą na tempo wzrostu PKB nadal pozostaje dodatni. Silna kondycja finansowa przedsiębiorstw jest dobrym prognostykiem szybkiego przyspieszenia procesów inwestycyjnych i utrzymania się tempa wzrostu inwestycji powyżej 10 proc. w najbliższych kwartałach.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan nie przestaje rosnąć, w sierpniu odnotował kolejne rekordy. Indeksy kwartalny i roczny zyskały po trzy punkty, osiągając odpowiednio 76 i 78 punktów. Od pół roku Indeks Biznesu systematycznie pnie się w górę, co najwyraźniej świadczy, że gospodarka znajduje się w trwałym trendzie wzrostowym. Wszystko wskazuje na to, że dobra koniunktura utrzyma się także w drugiej połowie roku. Dane makroekonomiczne po dwóch kwartałach potwierdzają, że wzrost gospodarczy oparty jest na zdrowych podstawach makroekonomicznych. Dynamika konsumpcji ustabilizowała się na stosunkowo wysokim poziomie, a rozpędu nabrały inwestycje, które teraz przejęły rolę głównego czynnika wzrostu popytu krajowego.

Jednocześnie utrzymują się korzystne tendencje w handlu zagranicznym, a gospodarka odnotowała kolejną nadwyżkę w bilansie handlowym i obrotach z zagranicą. Nadal wpływ obrotów z zagranicą na tempo wzrostu PKB pozostaje dodatni, mimo wysokiej dynamiki popytu wewnętrznego. Dynamika produkcji sprzedanej i sprzedaży detalicznej w lipcu wskazują na dobry początek III. kwartału. Niska inflacja, deficyt budżetowy poniżej planowanego w ustawie budżetowej, malejący deficyt obrotów bieżących z zagranicą, przy rosnącym zatrudnieniu i malejącym bezrobociu świadczą o braku zagrożeń makroekonomicznej stabilności gospodarki.

fot. mat. prasowe

Sierpień 2006

Sierpień 2006


 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: