eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2006

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2006

2006-07-05 00:08

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2006

Czerwiec 2006 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w czerwcu odnotował wyraźny wzrost zarówno kwartalnie, jak i w skali rocznej. Oba indeksy zbliżyły się do siebie, osiągając maksymalny historycznie poziomy: indeks roczny 72 punkty, a kwartalny 69 punktów. Również o 5 punktów poprawił się indeks półroczny, osiągając poziom 71 punktów.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan IV 2006

Indeks Lewiatana zapowiada dalsze umocnienia koniunktury gospodarczej w drugim i następnych kwartałach. Wcześniejsze prognozy okresowego przesilenia należy odrzucić. Gospodarka jest w silnym trendzie wzrostowym, napędzanym popytem wewnętrznym, a szczególnie konsumpcją, przy ciągle silnym eksporcie. Nie można wykluczyć, że tempo wzrostu PKB z I kwartału nie tylko nie osłabnie, lecz wzrośnie w drugiej połowie roku, o ile rosnący popyt pociągnie za sobą większe niż dotąd ożywienie w inwestycjach. W ostatnich dwóch kwartałach podwoiła się stopa wzrostu spożycia, co generuje popyt pozwalający na utrzymanie wysokiej dynamiki sprzedaży detalicznej i produkcji sprzedanej przemysłu. Ten ostatni wskaźnik odnotował w maju rekordowy poziom od czasu boomu akcesyjnego. Jednocześnie następuje systematyczna stabilizacja warunków makroekonomicznych sprzyjających utrzymaniu wysokiej dynamiki PKB. Nabierający tempa wzrost zatrudnienia (spadek bezrobocia) przy niskiej inflacji, dzięki wysokiej dynamice wydajności i mimo silnego wzrostu płac, to sygnał wejścia na solidną ścieżkę stabilnego bezinflacyjnego wzrostu.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Gospodarka jest w silnym trendzie wzrostowym, napędzanym popytem wewnętrznym, a szczególnie konsumpcją, przy ciągle silnym eksporcie. Świadczą o tym dane PKB za I. kwartał oraz ostanie wyniki majowe produkcji, sprzedaży detalicznej i zatrudnienia. Drugi kwartał z pewnością będzie nie gorszy niż pierwszy, a odnotowane w kwietniu słabsze wyniki produkcji, które wzbudziły pewien niepokój, miały raczej charakter przejściowy. Nie można wykluczyć, że tempo wzrostu PKB z I. kwartału nie tylko nie osłabnie, lecz wzrośnie w drugiej połowie roku, o ile rosnący popyt pociągnie za sobą większe niż dotąd ożywienie w inwestycjach. Stabilne fundamenty makroekonomiczne (niska inflacja i deficyty) oraz ciągle dobra sytuacja finansowa przedsiębiorstw powinny temu sprzyjać. Ożywienie inwestycji, na które liczymy, powinno zrekompensować możliwe negatywne efekty popytowe związane z deprecjacją aktywów na giełdzie lub wygaszaniem efektu waloryzacji emerytur.

fot. mat. prasowe

Czerwiec 2006

Czerwiec 2006


 

1 2 3

następna

Ranking wirusów VI 2006

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: