eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2006

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2006

2006-07-05 00:08

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan IV 2006


Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne).

Indeksy popytu odnotowały najsilniejszy wzrost do rekordowych poziomów ok. 80 punktów. Rosnące od trzech kwartałów płace przy nabierającym tempa wzroście zatrudnienia (ponad 3 proc. w maju) oraz najniższej od 5 lat stopie bezrobocia, wpłynęły pobudzająco na wydatki konsumpcyjne ludności. W ostatnich dwóch kwartałach podwoiła się stopa wzrostu spożycia, co generuje popyt pozwalający na utrzymanie wysokiej dynamiki sprzedaży detalicznej i produkcji sprzedanej przemysłu (najsilniej rośnie sprzedaż dóbr trwałego użytku i inwestycyjnych). Ten ostatni wskaźnik odnotował w maju rekordowy poziom od czasu boomu akcesyjnego. Obecnie jednak czynniki generujące wysoki popyt konsumpcyjny wydają się mieć bardziej trwały charakter, wynikający z ogólnej poprawy sytuacji dochodowej ludności (wzrost funduszu płac w rekordowym tempie realnie ponad 7 proc.). Jednocześnie utrzymuje się wysoka dynamika eksportu, wyższa od dynamiki importu, powodując coraz częściej nadwyżkę w obrotach handlowych.

Jak dotąd eksport rósł mimo permanentnej aprecjacji złotego, można więc sądzić, że obecne osłabienie polskiej waluty da więcej oddechu eksporterom i poprawi ich opłacalność. Rosnący popyt wewnętrzny i zagraniczny stwarzają zachęcające warunki dla zwiększenia wydatków inwestycyjnych, do czego powinien się także przyczynić oczekiwany napływ środków unijnych i rozpoczęcie realizacji związanych z nimi projektów. W I kwartale obserwowaliśmy zwiększony napływ inwestycji zagranicznych, którego tempo nie powinno słabnąć wobec perspektyw utrzymania się korzystnej koniunktury.

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeksy finansów w zasadzie utrzymały się na dotychczasowym wysokim poziomie, z niewielką jednopunktową korektą w dół indeksu rocznego. Dane za pierwszy kwartał pokazują ciągle dobrą kondycję finansową przedsiębiorstw, a badania opinii przedsiębiorców wykazują utrzymujący się optymizm w tym zakresie. Obecna deprecjacja złotówki powinna jeszcze poprawić opłacalność eksporterów, a wysoki popyt krajowy zapewnia zachowanie odpowiedniej płynności przy dotychczasowej ostrożności w ponoszeniu wydatków inwestycyjnych. Ta sytuacja może stopniowo ulec zmianie wraz z większym ożywieniem inwestycyjnym, zwłaszcza gdyby doszło do podwyżki stóp procentowych. Również rentowność może ulec zmniejszeniu pod presją rosnących płac.
Ranking wirusów VI 2006

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: