eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ile kosztuje szkolna wyprawka?

Ile kosztuje szkolna wyprawka?

2006-08-31 12:46

Ile kosztuje szkolna wyprawka?

Ile wydał(a) Pan(i) na zakup podręczników i akcesoriów szkolnych? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Początek roku szkolnego oznacza dla wielu rodzin konieczność poniesienia znacznych wydatków związanych ze skompletowaniem uczniowskiej wyprawki. W tym roku - jak pokazują wyniki sondażu firmy badawczej Gemius SA - na zakup podręczników i artykułów szkolnych rodzice potrzebują średnio 475 zł. Nie dziwi zatem fakt, że znaczna ich część z zakupami czeka do ostatniej chwili.

Przeczytaj także: Ile pochłonie wyprawka szkolna 2013?

W połowie sierpnia br. firma Gemius SA we współpracy z Komitetem Ochrony Praw Dziecka zrealizowała badanie wśród rodziców w celu oszacowania skali wydatków ponoszonych z racji zakupu podręczników i artykułów szkolnych. Jak wynika z przeprowadzonej ankiety, średni koszt wyprawki wyniósł 475 zł. Jedynie co szósty rodzic (17 proc.), który zakupił już wszystkie potrzebne dzieciom do szkoły podstawowej materiały, przeznaczył na ten cel nie więcej niż 200 zł, a co trzeci wydał od 201 do 300 zł. Natomiast aż 25 proc. badanych rodziców wydało na podręczniki i akcesoria szkolne ponad 500 zł.

fot. mat. prasowe

Ile wydał(a) Pan(i) na zakup podręczników i akcesoriów szkolnych?

Ile wydał(a) Pan(i) na zakup podręczników i akcesoriów szkolnych?


Wysokość kwot przeznaczonych na zakup pomocy szkolnych zależy przede wszystkim od liczby uczniów w rodzinie. Wśród rodzin wielodzietnych (czworo dzieci lub więcej) minimalny koszt szkolnej wyprawki przekracza 500 zł. Tyle samo na zakup podręczników i akcesoriów szkolnych przeznaczył co piąty rodzic (20 proc.) mający na utrzymaniu jedynie jedno dziecko uczęszczające do szkoły podstawowej.

Jak pokazują wyniki badania Gemius, 27 proc. badanych rodziców zakupiło już wszystkie niezbędne materiały szkolne, a co trzeci (32 proc.) ma częściową skompletowaną wyprawkę dla swoich pociech. Nie brakuje jednak osób, które nie zabrały się jeszcze za wydawanie pieniędzy związane z rozpoczęciem roku szkolnego - aż 41 proc. rodziców zakupy szkolne ma jeszcze przed sobą.

 

1 2

następna

oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: