eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wyprawka szkolna: co i za ile?

Wyprawka szkolna: co i za ile?

2021-08-30 09:29

Wyprawka szkolna: co i za ile?

Ile kosztuje wyprawka szkolna? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Już za chwilę pierwszy dzwonek, który dla polskich rodziców tradycyjnie już oznacza wzmożone wydatki. I wprawdzie bezpłatne podręczniki w szkole podstawowej nieco odciążyły ich budżety, to i tak przełom sierpnia i września z pewnością wygeneruje dodatkowe koszty. Jak wysokie będą? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali analitycy serwisu Picodi.com. Oto, co udało się im ustalić.

Przeczytaj także: Wyprawka szkolna 2023: jaka i za ile?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jakie wydatki generuje zakup wyprawki szkolnej?
  • Ile kosztuje tornister spełniający zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego?
  • Ile za wyprawkę szkolną płacą mieszkańcy innych krajów?

Kilkaset złotych na niezbędne minimum


W podstawowej wyprawce pierwszoklasisty znalazły się przybory szkolne i artykuły, bez których nauka w szkole byłaby niemożliwa. Zrezygnowaliśmy z kolei z porównania cen obuwia zamiennego, mundurków i podręczników, gdyż w poszczególnych szkołach obowiązują różne zasady i wymagania. Lista zakupów została podzielona na 4 kategorie: tornister, podstawowe artykuły papiernicze, artykuły plastyczne i strój na WF.

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego tornister powinien posiadać ergonomiczną ściankę, szerokie szelki, a waga plecaka nie powinna przekraczać 10–15% masy ciała dziecka. Spełniające te wymogi plecaki kosztują średnio 65 zł.

Najprostsze zeszyty, piórnik, okładki do zeszytów i książek, zestaw długopisów i ołówków, linijkę, gumkę do ścierania i niektóre inne pozycje zaliczyliśmy do kategorii „Podstawowe artykuły papiernicze”. Ich średni koszt wynosi 98,4 zł.

W kategorii „Twórczość” znalazł się zestaw przyborów takich jak kolorowy papier i karton, bloki rysunkowe, kolorowe ołówki, farby itd. Produkty z tej kategorii kosztują razem 82,4 zł.

Strój na WF z kolei składa się z prostych białych koszulek (2 szt.), spodni i obuwia sportowego. Uwzględniając średnie ceny na polskim rynku, za taki strój należy zapłacić 125 zł.

Koszt podstawowej wyprawki szkolnej wynosi w Polsce w 2021 roku 370,8 zł. (o 34% więcej niż 3 lata temu).

fot. mat. prasowe

Ile kosztuje wyprawka szkolna?

Tornister to średni wydatek rzędu 65 zł


Zestawienie wydatków na wyprawkę szkolną z dochodami w różnych krajach


Zbadaliśmy ceny tego samego zestawu produktów w innych krajach i sprawdziliśmy, jak dużym wydatkiem dla rodziców jest przygotowanie dziecka do szkoły.

Według GUS przeciętne wynagrodzenie w Polsce wynosi 5 774 zł (czyli 4 159 zł na rękę). Na zakup podstawowej wyprawki szkolnej przeciętny polski rodzic musiałby przeznaczyć zatem 8,9% swojej pensji. W 2018 roku wskaźnik ten wynosił 8,4%. W nieco gorszej sytuacji są rodzice w Wielkiej Brytanii (12,4%), Hiszpanii (13,2%) i Czechach (20,8%).

Na czele rankingu są takie państwa jak Irlandia, Szwajcaria i Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie relacja wydatków na wyprawkę szkolną do średnich zarobków wynosi odpowiednio 3,9%, 4,3% i 4,9%. Bardzo dużym obciążeniem dla domowego budżetu jest przygotowanie dziecka do szkoły w Nigerii, Mołdawii i na Białorusi: w tych krajach rodzic musi wydać na to odpowiednio 96,6%, 45,3% i 32,4% swojej pensji.

Wsparcie państwa


W Polsce wszystkie dzieci w wieku szkolnym objęte są programem „Dobry Start”, czyli 300 zł wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny. Świadczenie w tej wysokości jest w stanie pokryć około 80% wydatków na podstawowe produkty, uwzględnione w tym badaniu.

Jednak powszechne świadczenie na wyprawkę szkolną nie jest ogólnoświatowym standardem.

Wśród krajów w naszej części Europy podobnym bezwarunkowym wsparciem objęci są rodzice jedynie w Austrii – „Schulstartgeld” w wysokości 100 € przysługuje wszystkim dzieciom w wieku od 5 do 16 lat. Na Słowacji z dofinansowania wyprawki szkolnej (105 €) można skorzystać tylko raz w życiu dziecka – w roku rozpoczęcia edukacji. Z kolei w Niemczech, Czechach czy Rumunii do otrzymania świadczenia na wyprawkę szkolną należy spełniać kryterium dochodowe.

fot. mat. prasowe

Wydatki na wyprawkę szkolną w poszczególnych krajach

W Nigerii wyprawka szkolna dla 1 dziecka pochłania całą miesięczną pensję


Metodologia i źródła danych
W tym badaniu uwzględniono ceny detaliczne w sklepach internetowych w Polsce i innych krajach świata stanem na sierpień 2021 roku. Dane dotyczące wynagrodzeń pochodzą z krajowych urzędów statystycznych lub odpowiednich ministerstw. Do konwersji walut użyto średniego kursu Google Finanse za ostatnie 90 dni.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Wyprawka szkolna: co i za ile?

    AlicjaK13 / 2021-08-31 14:49:52

    Wszystko idzie w górę, więc za wyprawkę też się sporo płaci. Dlatego ja doceniam takie rzeczy jak płatności Mokka w warsaw snicker store na Szpitalnej, bo mogę kupić synowi porządne buty i rozłożyć płatność na trzy raty zero procent. Na początku roku szkolnego to duże ułatwienie odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: