eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ile pochłonie wyprawka szkolna?

Ile pochłonie wyprawka szkolna?

2011-08-23 11:06

Ile pochłonie wyprawka szkolna?

Wydatki na poszczególne elementy wyprawki szkolnej © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ponad 300 złotych na podręczniki dla jednego dziecka planuje wydać aż 81% Polaków. Oprócz wydatków na książki 61% ankietowanych przez Providenta klientów wyda ponad 100 złotych na przybory szkolne, a 54% dodatkowo ponad 200 złotych na strój szkolny. Blisko połowa ankietowanych (42%) sfinansuje swoim dzieciom dodatkowe zajęcia szkolne, z czego najczęściej język angielski. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Provident Polska na reprezentatywnej grupie 462 klientów.

Przeczytaj także: Ile pochłonie wyprawka szkolna 2013?

Ile na wyprawkę?

Na podręczniki szkolne rodzice przeznaczą w większości od 300 do 500 złotych (54%). Od 500 do 800 złotych przeznaczy 18% respondentów, a po 9% przeznaczy kwoty powyżej 800 zł i od 200 do 300 zł.

40% rodziców chce się zmieści w kwocie miedzy 100 a 300 złotych kupując szkolny ubiór dziecka (strój galowy, mundurek, obuwie, kostium do gimnastyki, dres), ale 28% przeznaczy na ten cel między 300 a 500 złotych.

Na przybory szkolne – tornister, długopisy, flamastry, zeszyty - wydatki od 100 do 300 złotych planuje blisko połowa ankietowanych (49%). 26% badanych przeznaczy mniej niż 100 złotych, a co 10 (13%) powyżej 300 złotych.

fot. mat. prasowe

Wydatki na poszczególne elementy wyprawki szkolnej

Wydatki na poszczególne elementy wyprawki szkolnej


Dodatkowe zajęcia

42% rodziców sfinansuje swoim pociechom dodatkowe zajęcia pozaszkolne. Przede wszystkim będzie to nauka języków obcych (43%), zajęcia sportowe (31%). Zdecydowanie mniejszą popularnością cieszą się zajęcia artystyczne (9%), korepetycje i kursy przygotowawcze (8%) czy też kursy informatyczne (2%).

fot. mat. prasowe

Jakie zajęcia sfinansują rodzice?

Jakie zajęcia sfinansują rodzice?


W rodzinach wielodzietnych (4 i więcej dzieci) odsetek rodziców, którzy sfinansują takie zajęcia, spada do 27%.

Jak zapłacimy za wyprawkę?

Jak wynika z badania, 70% klientów Providenta sfinansuje wydatki związane z wyprawką szkolną z bieżących wpływów. Po 10% badanych będzie musiało sięgnąć po oszczędności lub skorzystać z pożyczki. Tylko 4% skorzysta z pomocy finansowej najbliższej rodziny.

„Wydatki szkolne to duże obciążenie dla budżetu domowego – na same podręczniki większość ankietowanych wyda ponad 300 złotych na jedno dziecko. Wśród wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego rośnie udział zajęć dodatkowych. Aż 42% klientów deklaruje, że chce zapisać dzieci na zajęcia pozaszkolne” – mówi Małgorzata Domaszewicz, kierownik ds. komunikacji Provident Polska.

Informacje o badaniu
„Barometr Providenta” to cykliczne badanie klientów, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych Polaków. Provident obsługuje aktualnie 806 tysięcy klientów w całej Polsce, dzięki czemu wyniki badania pokazują prawidłowości i zachowania, które mogą być charakterystyczne dla Polaków o średnich i niższych dochodach.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: