eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2006

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2006

2006-08-31 13:16

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2006


Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne).

Indeksy popytu, we wszystkich przekrojach czasowych, odnotowały kolejny kilkupunktowy przyrost, a indeks roczny osiągnął rekordowy poziom 91 punktów. Utrzymujący się silny wzrost płac realnych przy sukcesywnie rosnącym zatrudnieniu i spadającym bezrobociu umocnił skłonności konsumpcyjne ludności, co gwarantuje utrzymanie się wysokiej dynamiki konsumpcji. Jednak głównym czynnikiem wzrostu popytu krajowego najwyraźniej stają się inwestycje, których dynamika podwoiła się w ostatnim kwartale. Wysunięcie się na pierwszy plan inwestycji w stosunku do konsumpcji powinno zapewnić stabilność tendencji wzrostowych w najbliższych kwartałach. Najwyraźniej poprawa dynamiki konsumpcji i eksportu skłoniły przedsiębiorstwa do inwestowania.

Lekkie osłabienie dynamiki konsumpcji, obserwowane obecnie, nie powinno zaszkodzić, gdyż eksport ciągle rośnie, a jest raczej gwarantem utrzymania w ryzach deficytu obrotów bieżących w najbliższej przyszłości przy rosnącym popycie inwestycyjnym. Stabilizacja konsumpcji na względnie wysokim poziomie pozwala na utrzymanie wysokiej dynamiki sprzedaży detalicznej i produkcji sprzedanej przemysłu, co obserwujemy w pierwszym miesiącu III. kwartału. Jednocześnie dzięki poprawie koniunktury u sąsiadów utrzymuje się wyższy wzrost eksportu niż importu, a ostatnie osłabienie złotego najwyraźniej wzmocniło tą tendencję.

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej).

W porównaniu do poprzednich notowań indeksy finansów wykazały tym razem kilkupunktową poprawę, chociaż najmniejszą w perspektywie rocznej. Okazuje się, że kondycja finansowa przedsiębiorstw po półroczu uległa dalszemu umocnieniu; wzrosły wskaźniki rentowności i płynności. Należy jednak się liczyć z tym, że wraz z wzrostem nakładów inwestycyjnych tendencje te ulegną do końca roku przyhamowaniu. Przedsiębiorstwa będą musiały uszczuplić swoje rezerwy płynności, jeżeli zdecydują się więcej inwestować, a rosnące płace i ceny surowców odbiją się na poziomie rentowności. Z drugiej strony obecna silna pozycja finansowa sektora przedsiębiorstw jest dobrym prognostykiem szybkiego przyspieszenia procesów inwestycyjnych, niezbędnych przy obecnie wysokim wykorzystaniu mocy produkcyjnych i wobec rosnącego popytu.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: