eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Branża PR w mediach IX 2006

Branża PR w mediach IX 2006

2006-10-14 00:01

Branża PR w mediach IX 2006

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

PR polityczny zawładnął przekazami medialnymi dotyczącymi rynku public relations. Wszelkie próby zmiany wizerunku z niedostępnego polityka w wielbiciela małych dzieci i kaczek, czy też z "warchoła" w stonowanego męża stanu, są pilnie rejestrowane przez media i komentowane przez PR-owców.

Przeczytaj także: Branża PR w mediach VIII 2006

Wrześniowy raport wizerunkowy branży PR, na który w tym miesiącu złożyło się 129 publikacji, zdominowany został przez zagadnienia dotyczące PR-u politycznego (37 materiałów). Warto zwrócić uwagę na fakt, że 29,7% wszystkich przekazów na ten temat miało wydźwięk negatywny. Drugim tematem pod względem popularności w mediach były porady PR-owskie (29 materiałów).

W badaniu publikacji cytujących lub wzmiankujących osoby i firmy w kontekście PR-u uwzględniono 124 materiały w całości poświęcone tematyce public relations. Pierwsze miejsce wśród firm, organizacji i instytucji zajęła Polska Organizacja Turystyczna, która pojawiała się w mediach w kontekście wizerunku Polski za granicą.
Natomiast spośród osób najczęściej cytowanych kolejno pierwsze i drugie miejsce zajęli Piotr Tymochowicz (cytowany 8 razy) i Adam Łaszyn (7 razy). Większość z ich wypowiedzi dotyczyła wizerunku usuniętego z rządu Andrzeja Leppera. Swoje zdanie na ten temat wyraził w TVN24 sam „kreator” tego polityka – Piotr Tymochowicz: „można zmienić wizerunek i ubiór człowiekowi, ale osobowości nie zmienimy. (…) Andrzej Lepper jest ciągle tym samym Andrzejem Lepperem”. Postacią, która w nie mniejszym stopniu interesowała media we wrześniu, był Jarosław Kaczyński.

Słynne już wezwanie „Karmmy kaczki”, wygłoszone przez niego w Parku Ujazdowskim podczas spotkania z dziećmi, było jedną z wielu podejmowanych od jakiegoś czasu prób poprawy wizerunku premiera. Nagłaśniany w mediach pocałunek pani Jolanty Szczypińskiej pomógł odsunąć niekorzystne dla niego skojarzenia; ponadto, według Dziennika, Kaczyński zyskał opinię bardziej przystępnego i cierpliwego dla dziennikarzy.
Obraz osób sprawujących władzę z pewnością wpływa na wizerunek całego kraju, co znalazło swój wyraz w 22 materiałach poświęconych tej tematyce we wrześniu, zawartych w ogólnym zestawieniu. Można było przeczytać zarówno negatywne, jak i dość pozytywne informacje, płynące z sondaży i badań prowadzonych na temat wizerunku Polski za granicą. Zwracano uwagę głównie na słabą promocję polskiej gospodarki, wynikającą z braku instytucji, która zajęłaby się koordynacją tego typu działań. Ponadto, jak podaje CFO Magazyn Finansistów, zadłużenie skarbu państwa, wysokie bezrobocie, kryzys służby zdrowia i wymiaru sprawiedliwości to wciąż dość często wymieniane aspekty polskiego wizerunku za granicą. Do pozytywnych informacji należą dane z badań Instytutu Spraw Publicznych, zgodnie z którymi obraz Polski znacznie poprawił się w Niemczech i we Francji.

78,3% przekazów zawartych w badaniu stanowią artykuły prasowe. Najczęściej tematykę PR-u poruszał Puls Biznesu (19 publikacji). Spośród przekazów dotyczących branży aż 80,6% miało wydźwięk neutralny. 14,7% materiałów było negatywnych, a 4,6% pozytywnych. Najwięcej informacji o PR publikowały media o profilu informacyjnym (47,2%) oraz poświęcone biznesowi i gospodarce (33,3%).

Przeczytaj także: Branża PR w mediach IV 2010 Branża PR w mediach IV 2010

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: monitoring mediów, media, branża PR, raport PRoto

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: