eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Magazyny będą rosły wolniej?

Magazyny będą rosły wolniej?

2022-08-18 13:10

Magazyny będą rosły wolniej?

Magazyny będą rosły wolniej © pixabay.com

W czasie pandemii magazyny przeżywały prawdziwy rozkwit w związku z dynamicznym rozwojem e-coomerce. Rynek magazynowy nadal się rozwija, choć zdaniem ekspertów podaż wyhamuje. Z raportu CBRE wynika, że w tym roku powstało 2,2 mln mkw. powierzchni magazynowych, a 4,4 mln mkw. magazynów jest w budowie, z czego połowa ma już najemcę.

Przeczytaj także: Popyt na magazyny nie maleje

Zdaniem ekspertów CBRE wysoki popyt na magazyny się utrzyma, choć nie będzie generowany już tak mocno przez e-commerce, a raczej przez inne sektory, jak produkcja czy automotive.
W ostatnich latach magazyny przeżywają okres nieustającego wzrostu, który pandemia przyspieszyła ze względu na skokowy wzrost zapotrzebowania ze strony e-commerce. Tylko do połowy tego roku przybyło 2,2 mln mkw., a drugie tyle jest w budowie. Podobnie jak inne sektory, rynek magazynowy zmaga się z globalnymi problemami, takimi jak zaburzenia w łańcuchach dostaw, wysoka inflacja i rosnące koszty budowy. Wyższe są także ceny eksploatacji, w tym przede wszystkim energia i gaz. Wyzwaniem pozostają problemy z dostępnością i cenami gruntów pod magazyny oraz nowe regulacje związane z ochroną środowiska. Mimo to rynek dalej będzie się rozwijał, choć podaż wyhamuje – mówi Beata Hryniewska, Szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych w CBRE.

fot. pixabay.com

Magazyny będą rosły wolniej

Połowa z budowanych 4,4 mln mkw. magazynów ma już najemcę, a nowe nie będą powstawać tak szybko.


Magazyny będą rosły wolniej


W pierwszym półroczu 2022 r. powierzchnia magazynowa w Polsce przekroczyła 26,1 mln mkw. To o 20 proc. więcej w porównaniu rok do roku. W budowie pozostaje 4,4 mln mkw., co oznacza wzrost o 31 proc. r/r. Ochłodzenie gospodarki, z którym mamy do czynienia, nie pozostanie jednak na razie bez wpływu na sytuację w magazynach. Deweloperzy, którzy działają w otoczeniu niepewności, nie są skłonni do ryzyka. Dlatego nie będą powstawały budowy spekulacyjne, co uszczupli zasoby dostępnej powierzchni magazynowej. Na decyzje deweloperów w zakresie powstawania nowych budynków, oprócz niepewności, wpływają również deficyty materiałów budowlanych oraz brak pracowników. Ten drugi problem potęguje wojna w Ukrainie, bo do Polski nie przyjeżdżają mężczyźni, którzy wcześniej masowo zasilali sektor budowlany.

Popyt nie spadnie…


Popyt na magazyny w pierwszej połowie 2022 r. wyniósł 3,5 mln mkw. i w kolejnych kwartałach utrzyma się na wysokim poziomie. Widoczne jest jednak wyhamowanie zapotrzebowania na powierzchnie magazynowe ze strony sektora e-commerce. Jest to jednak wyrównywane przez rosnącą liczbę zapytań ze strony firm produkcyjnych oraz automotive.

Aktualnie pustostany są na rekordowo niskim poziomie i wynoszą 3,2 proc., zatem o 2,4 pp. mniej niż rok wcześniej. Co więcej, z 4,4 mln mkw. budowanych magazynów już 2,1 mln mkw. jest wynajęte.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: