eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Netflix ulubioną platformą streamingową cyberprzestępców

Netflix ulubioną platformą streamingową cyberprzestępców

2021-11-12 11:45

Netflix ulubioną platformą streamingową cyberprzestępców

Netflix ulubioną platformą streamingową cyberprzestępców © pixabay.com

Najpopularniejszym serwisem streamingowym wykorzystywanym przez cyberprzestępców jest Netflix, a serialami - "The Mandalorian" oraz "Dom z papieru" - wynika z analizy firmy Kaspersky. Na celowniku hakerów znalazły się także platformy Disney+, Apple TV+, Amazon Prime Video oraz Hulu.

Przeczytaj także: Przed premierą "Czarnej Wdowy" wzrosła aktywność cyberprzestępców

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat popularność serwisów streamingowych gwałtownie wzrosła, do czego przyczyniła się m.in. pandemia. Zauważyli to także cyberprzestępcy. Od stycznia 2020 do końca czerwca 2021 produkty firmy Kaspersky wykryły aż 93 095 prób infekcji wykorzystujących pięć najpopularniejszych platform streamingowych: Netflix, Disney+, Apple TV+, Amazon Prime Video oraz Hulu.

Hakerzy najchętniej wykorzystywali do przeprowadzania ataków serwis Netflix. 89,93% użytkowników będących celem ataków trafiło na szkodliwe lub niechciane oprogramowanie, korzystając z tej właśnie platformy streamingowej.

Cyberprzestępcy aktywnie wykorzystują jako przynętę seriale i programy przesyłane strumieniowo. Badacze z firmy Kaspersky odnotowali prawie 60% prób infekcji z wykorzystaniem zaledwie dwóch produkcji jako przynęty. The Mandalorian (28,72%) oraz Dom z papieru (28,41%), dwa z największych hitów światowych w ostatnich latach, były aktywnie wykorzystywane przez cyberprzestępców rozprzestrzeniających swoje szkodliwe programy. W pierwszej piątce seriali regularnie wykorzystywanych jako przynęta znalazły się również takie produkcje jak Rick and Morty (9,69%), Peaky Blinders (9,25%), Westworld (7,17%), Sex Education (2,82%), Zadzwoń do Saula (2,47%), Ozark (2,01%), The Boys (1,64%) oraz Euforia (1,58%).

fot. pixabay.com

Netflix ulubioną platformą streamingową cyberprzestępców

Od początku stycznia 2020 r. do końca czerwca 2021 r. technologie firmy Kaspersky wykryły ponad 93 000 prób infekcji wykorzystujących pięć najpopularniejszych platform streamingowych: Netflix, Disney+, Apple TV+, Amazon Prime Video oraz Hulu.


Coraz więcej użytkowników subskrybuje platformy strumieniowe, żeby oglądać swoje ulubione seriale. Ponieważ nie wymaga to pobierania żadnych plików, należałoby się spodziewać spadku tego rodzaju szkodliwej aktywności. Jednak cyberprzestępcy szybko dostosowują się do nowych trendów i wymyślają stosowne oszustwa. Porównanie danych z roku 2021 ze wskaźnikami z 2020 roku pokazuje, że pobieranie szkodliwych plików podszywających się pod seriale telewizyjne stało się o wiele mniej powszechne, nie chroni to jednak użytkowników przed innymi zagrożeniami takimi jak streamingowe oszustwa phishingowe, poprzez które cyberprzestępcy mogą kraść ich dane uwierzytelniające oraz pieniądze, a także infekować urządzenia – powiedział Anon Iwanow, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky.

Porady bezpieczeństwa


Eksperci z firmy Kaspersky zalecają użytkownikom następujące działania pozwalające uchronić się przed szkodliwymi programami oraz oszustwami podczas korzystania z serwisów streamingowych:
  • Zanim podasz swoje dane osobowe na stronach internetowych, sprawdź ich autentyczność. W celu oglądania lub pobierania filmów korzystaj wyłącznie z oficjalnych, godnych zaufania stron internetowych. Dokładnie sprawdź formaty adresów URL, jak również pisownię nazwy usługodawcy.
  • Stosuj skuteczne rozwiązanie bezpieczeństwa, takie jak Kaspersky Total Security, które wykrywa szkodliwe załączniki i blokuje strony phishingowe.
  • Unikaj linków zawierających obietnicę przedpremierowego obejrzenia zawartości. W razie wątpliwości co do autentyczności skontaktuj się z oficjalnym dostawcą treści.
  • Uważaj na „propozycje nie do odrzucenia”, takie jak „jeden rok darmowej subskrypcji”.
  • Jeśli to możliwe, uzyskuj dostęp do platform streamingowych wyłącznie poprzez płatną subskrypcję na oficjalnej stronie internetowej lub aplikację dostępną w legalnych sklepach.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: