eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Hakerzy też czekają na Czarny Piątek. Uważaj na kody QR

Hakerzy też czekają na Czarny Piątek. Uważaj na kody QR

2020-11-22 00:44

Hakerzy też czekają na Czarny Piątek. Uważaj na kody QR

Hakerzy też czekają na Czarny Piątek © Maksym Yemelyanov - Fotolia.com

Przed nami Czarny Piątek, potem Cyber Monday, a tuż po nich boom na kupowanie prezentów świątecznych. Jest więc jasne, że w sieci roić się będzie od kupujących. Równie pewne jest to, że na wzmożonym ruchu w sieci skorzystać będą chcieli hakerzy. Co zrobić, aby uchronić się przed zastawianymi przez nich pułapkami? Na co zwracać szczególną uwagę? Oto, co w tej kwestii radzi Bitdefender.

Przeczytaj także: 4 zagrożenia specjalnie na Black Friday

W miniony Czarny Piątek na zakupy online wybrały się 93 miliony konsumentów, co obniżyło przychody stacjonarnych sklepów o wcale niemałe 6 proc. Można się spodziewać, że w tym roku, na skutek spowodowanych pandemią obostrzeń w handlu, wartości te będą jeszcze większe.

Przewidywania ekspertów zakładają, ze w Czarny Piątek amerykańscy e-kupujący wysupłają ze swoich portfeli - bagatela - 148,5 mld dolarów. Kwota jest na tyle imponująca, że kusić będzie z pewnością także różnej maści hakerów.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż w 2019 roku liczba ataków phishingowych w sektorze handlu detalicznego wzrosła o 233 procent w ujęciu rocznym. Bardzo duża liczba reklam przekazywanych za pośrednictwem mediów społecznościowych i poczty e-mail, często prowadzi do tego, że konsumenci nie reagują na sygnały ostrzegawcze i stają się jeszcze bardziej podatni niż zwykle na wyłudzanie danych uwierzytelniających oraz różnorakie oszustwa.

fot. Maksym Yemelyanov - Fotolia.com

Hakerzy też czekają na Czarny Piątek

Czarny piątek rozpoczyna się 27 listopada. Na ten dzień czekają z utęsknieniem handlowcy oraz klienci, a także cyberprzestępcy.


W czasie zarazy hakerzy wykazują się dużą pomysłowością i bardzo sprawnie posługują się sztuczkami socjotechnicznymi, wykorzystując strach, niepewność czy panującą w mediach dezinformację. W okresie przedświątecznym z całą pewnością wykorzystują zestaw dotychczas używanych narzędzi i nie można wykluczyć, że sięgną po nowe metody.

Najświeższym przykładem jest zamieszanie wywołane długo oczekiwaną premierą konsoli Play Station. Bitdefender Antispam Lab odnotował gwałtowny wzrost korespondencji związanej z PS5 pomiędzy 29 a 30 października. Co ciekawe, aż 72 spośród wszystkich e-maili związanych z tym tematem należało do spamu.

Eksperci z Bitdefendera zalecają też dużą czujność podczas używania kodów QR, które w ostatnich latach zyskały dużą popularność. Wprowadzenie środków dystansowania społecznego dodatkowo przyczyniło się do korzystania z tego rozwiązania. Kody QR najczęściej znajdują się w reklamach i przekierowują klientów na strony internetowe promowanych produktów. Należy jednak mieć na uwadze, iż hakerzy mogą tworzyć złośliwe kody QR i kodować niestandardowe ładunki, aby przekierowywać użytkowników do fałszywych witryn internetowych i kraść dane osobowe lub instalować na urządzeniu złośliwe oprogramowanie.

6 rad na Black Friday


  1. Rób zakupy na znanych witrynach i unikaj linków zamieszczonych w e-mailach lub na platformach mediów społecznościowych, które promują specjalne zniżki i oferty od nieznanych sprzedawców.
  2. Korzystaj z bezpieczniej sieci Wi-Fi podczas przeglądania ofert, a zwłaszcza realizacji transakcji online.
  3. Jeśli to możliwe włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) lub wieloskładnikowe (MFA) dla wszystkich kont online i transakcji finansowych.
  4. Zmień hasła do wszystkich swoich kont internetowych, szczególnie tych powiązanych z platformami e-commerce.
  5. Skonfiguruj alerty dotyczące kart kredytowych, które mogą pomóc chronić przed oszustwami, szybko powiadamiając o podejrzanych lub nietypowych obciążeniach.
  6. Korzystaj z oprogramowania zabezpieczającego na urządzeniach końcowych.

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: