eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jakie korzyści przyniosło wejście Polski do Unii Europejskiej?

Jakie korzyści przyniosło wejście Polski do Unii Europejskiej?

2017-05-16 12:53

Jakie korzyści przyniosło wejście Polski do Unii Europejskiej?

Polscy konsumenci doceniają przynależność do UE © irontrybex - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jakie korzyści wniosło za sobą wejście Polski do Unii Europejskiej? Czy są one wyraźnie dostrzegalne? Które z nich mają największe znaczenie z punktu widzenia konsumenta? Odpowiedzi na te pytania udzielili respondenci ostatniej edycji cyklicznego badania "Sytuacja na rynku consumer finance" - projektu tworzonego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

Przeczytaj także: Eurosceptycyzm czy euroentuzjazm? Polacy o przynależności do UE

Autorzy projektu “Sytuacja na rynku consumer finance” poprosili reprezentatywną grupę respondentów o wskazanie korzyści, jakie przyniosło za sobą wejście Polski do Unii Europejskiej. Z udzielonych odpowiedzi wynika, że zdecydowana większość ankietowanych (72,9 proc.) dostrzega plusy przynależności do Wspólnoty. O braku jakichkolwiek benefitów mówi zaledwie 7,7% respondentów, a co piąty nie ma na ten temat wyrobionej opinii.
– Rezultaty naszego badania potwierdzają, że wśród Polaków zdecydowanie dominują euroentuzjaści - komentuje dr hab. Piotr Białowolski z IRG SGH. – Widać również, że w ciągu 13 lat, które minęły od momentu wejścia Polski do UE, pozytywne nastroje w tym obszarze nie uległy zmianie.

Wejście Polski do Unii Europejskiej to dla Polaków przede wszystkim możliwość bezproblemowego podróżowania po krajach UE. Na tę odpowiedź wskazało niemal 77% ankietowanych poproszonych o wskazanie czterech, najważniejszych korzyści z punktu widzenia konsumenta. Równie ważne (71,8% wskazań) okazały się środki płynące z europejskiego budżetu, pozwalające na finansowanie inwestycji infrastrukturalnych. Dla 58,1% badanych istotna okazała się z kolei możliwość swobodnego wyboru miejsca pracy.

fot. mat. prasowe

Czy jako konsument dostrzega Pan/Pani korzyści z przynależności do Unii?

72,9% respondentów przyznało, że dostrzega korzyści z przynależności do Unii.


– Silne poparcie, jakie ma UE w Polsce, na pewno nie jest zaskoczeniem, bowiem również w innych badaniach Polacy pokazali, jak bardzo doceniają naszą obecność w Unii. Jednak obok oczywistych korzyści, jakimi są swoboda podróżowania oraz dofinansowanie z funduszy strukturalnych, na uwagę zasługuje świadomość wkładu, jaki dla wzrostu gospodarczego ma swobodna wymiana handlowa. Badanie pokazało, że jest to ważne dla blisko połowy ankietowanych – podkreśla dr Mirosław A. Bieszki, Doradca Ekonomiczny KPF. – Co ciekawe, dla prawie 1/3 respondentów bardzo istotna jest też możliwość studiowania w wybranym kraju Unii.

fot. mat. prasowe

Jakie korzyści z przynależności Polski do UE są dla Pani/Pana jako konsumenta odczuwalne?

Możliwość bezproblemowego podróżowania po krajach UE to zdaniem Polaków największa korzyść z przynależności do UE.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: