eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bank Światowy: przyspiesza wzrost gospodarczy w Europie i Azji Śr.

Bank Światowy: przyspiesza wzrost gospodarczy w Europie i Azji Śr.

2017-05-16 11:45

Bank Światowy: przyspiesza wzrost gospodarczy w Europie i Azji Śr.

Wzrost gospodarczy w Europie i Azji Środkowej przyspiesza © taa22 - Fotolia.com

Szybszy wzrost gospodarczy w Europie i Azji Środkowej może jeszcze w tym roku stać się faktem - prognozuje Bank Światowy. Takiemu obrotowi spraw sprzyja stabilizacja cen ropy naftowej oraz coraz lepsza koniunktura w Unii Europejskiej.

Przeczytaj także: Gospodarka światowa. 3,1% plus obawy o dalszy wzrost

Z opublikowanego w miniony czwartek raportu Banku Światowego wynika, że tegoroczny wzrost gospodarczy w Europie i Azji Środkowej sięgnie 1,9 proc., a więc będzie o 0,3 punktu procentowego szybszy od prognozowanego w październiku. Przewidywania na nadchodzący rok wskazują na dynamikę rzędu 1,8 proc.

Bank Światowy zakłada również przyspieszenie w polskiej gospodarce. W bieżącym roku tempo jej rozwoju sięgnąć ma 3,3 proc. względem 2,8 proc. zanotowanych w roku poprzednim. W nadchodzących latach rodzime PKB ma ustabilizować się na poziomie 3,2 proc.

Jednocześnie Bank Światowy wyraźnie zaznacza, że dla poprawy perspektyw, jakie rysują się przed wzrostem gospodarczym w regionie, niezbędna jest polityka nastawiona na wspieranie handlu międzynarodowego. Takie stanowisko nie powinno nikogo zaskakiwać - już od lat 90. minionego stulecia kołem zamachowym wzrostu gospodarczego w regionie jest właśnie wymiana handlowa, która przyczynia się do powstawania nowych miejsc pracy i zapewnia milionom ludzi dostęp do różnorodnych produktów i usług.
„Silny wzrost handlu międzynarodowego w ciągu ostatnich 30 lat całkowicie odmienił Europę i Azję Środkową. Umożliwił gospodarkom Europy Środkowej i Wschodniej transformację w kierunku gospodarki rynkowej, a także przyczynił się do powstania wspólnego rynku w Unii Europejskiej” – mówi Hans Timmer, główny ekonomista Banku Światowego na region Europy i Azji Środkowej.

fot. taa22 - Fotolia.com

Wzrost gospodarczy w Europie i Azji Środkowej przyspiesza

Wzrost gospodarczy w Europie i Azji Środkowej w 2017 r. lekko przyspieszy dzięki stabilizacji cen ropy naftowej oraz poprawiającej się koniunkturze w Unii Europejskiej.


Dotychczas, region Europy i Azji Środkowej był odporny na obserwowane spowolnienie w światowym handlu - wolumen handlu zagranicznego w regionie nadal rośnie dwa razy szybciej niż jego produkt krajowy brutto (PKB). Obecnie wyhamowanie eksportu w Chinach, a także słabnąca konkurencyjność chińskiego eksportu otwiera nowe szanse regionowi Europy i Azji Środkowej, szczególnie sektorom nastawionym na wymianę zagraniczną.

Raport Banku Światowego głosi, że aby najlepiej skorzystać z tych szans, kraje powinny przyjąć nowe strategie wzrostu, które budowałyby miejsca pracy w sektorach, które są konkurencyjne na szczeblu międzynarodowym.

Potrzebne są trzy zmiany w strategiach gospodarczych poszczególnych krajów:
  • Koncentracja na produkcji towarów, które mogą konkurować na rynkach międzynarodowych, co będzie wspierać eksport,
  • Reorientacja na współpracę gospodarczą i handlową z Azją przy mniejszym nacisku na wymianę handlową wewnątrz regionu,
  • Nastawienie na eksport usług , takich jak turystyka i IT, których znaczenie będzie w przyszłości rosnąć.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: