eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Tygodniówka i bardziej elastyczny czas pracy. Tego chcą pracownicy

Tygodniówka i bardziej elastyczny czas pracy. Tego chcą pracownicy

2020-11-01 00:30

Tygodniówka i bardziej elastyczny czas pracy. Tego chcą pracownicy

Polacy chcą częstszych wypłat © nestonik - Fotolia.com

Wynagrodzenie wypłacane co miesiąc przestaje się podobać dość znacznej części Polaków. Potwierdzeniem tego są wyniki zrealizowanego przez ADP badania "Workforce view in Europe 2020". Okazuje się, że już co 5. z nas opowiada się za wypłatą co 2 tygodnie, a 15 proc. chciałoby otrzymywać tygodniówkę. Wyraźnie zaznaczającym się trendem jest również zwrot ku bardziej elastycznemu grafikowi - ośmiogodzinny dzień pracy powoli odchodzi do lamusa.

Przeczytaj także: Usługi dla biznesu potrzebują pracowników. Podwyżki planuje 50% firm

Zaskakująca popularność tygodniówki


W większości polskich firm wynagrodzenia dla pracowników wypłacane są raz na miesiąc. Wskazuje na to aż 85 proc. zatrudnionych. Okazuje się jednak, że to, co jest rynkowym standardem, niekoniecznie trafia w oczekiwania pracowników. Z badania ADP wynika, że pozostanie w takim trybie popiera jedynie 52 proc. pracowników. 21 proc. chciałoby otrzymywać pensje co 2 tygodnie, a 15 proc. opowiada się za tygodniówką

Za wypłatą wynagrodzenia co 2 tygodnie w szczególności opowiadają się najmłodsi i najstarsi pracownicy. W grupie wiekowej 18-24 lata zwolenników takiego systemu jest 21 proc., wśród osób pomiędzy 25. a 34. rokiem życia - 23 proc., a pośród pracowników, którzy przekroczyli 55 lat - aż 24 proc.

fot. nestonik - Fotolia.com

Polacy chcą częstszych wypłat

21 proc. Polaków wolałoby dostawać wynagrodzenie co dwa tygodnie, a 15 proc. co tydzień.


Co ciekawe, najwięcej chętnych na wypłaty dwa razy w miesiącu jest wśród młodych pracowników w wieku 18-24 lata (21 proc.) i 25-34 proc. (23 proc.) oraz wśród osób w wieku 55+ (24 proc.). Zaskakująco wysoką popularnością cieszy się również tygodniówka i to wśród osób w wieku 45-50 lat – aż 19 proc. tej grupy chciałoby otrzymywać pensję co tydzień.
Widać wyraźną zmianę w podejściu pracowników do pracy – przede wszystkim oczekują od pracodawców większej elastyczności. Jedną z konsekwencji tego trendu jest chęć zmiany w systemie wypłat. Istotna część pracowników, zamiast dostawać wynagrodzenie co miesiąc, woli otrzymywać je co dwa tygodnie lub nawet co tydzień. Dzięki temu mogą swobodnie zarządzać swoimi wydatkami i być bardziej elastyczni, co zwłaszcza w czasach pandemii może dawać im poczucie większego bezpieczeństwa. Choć w Polsce prawnie jest taka możliwość, to system ten może okazać się wyzwaniem dla pracodawców, ponieważ zwiększy to liczbę formalności związanych na przykład z rozliczaniem składek czy czas poświęcony na poprawne wyliczenia wynagrodzeń – mówi Anna Barbachowska, HR Business Partner z firmy ADP Polska.

8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu odchodzi do lamusa


Potrzeba zmian widoczna jest także w opiniach polskich pracowników o czasie pracy. Jedynie 38 proc. chciałoby kontynuować pracę w obecnym systemie – czyli osiem godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu – otrzymując takie samo wynagrodzenie. Bardziej przywiązane do tego rozwiązania są kobiety (40 proc.) niż mężczyźni (37 proc.). Wyraźnie też widać, że za utrzymaniem „tradycyjnego” modelem są osoby starsze– tylko 35 proc. pracowników w wieku 18-24 lata chce zachowania obecnego systemu, podczas gdy wśród pracowników 55+, odsetek ten wynosi 54 proc.

Co ciekawe, aż 32 proc. zatrudnionych opowiada się za wydłużonym tygodniem pracy, ale z wyższą pensją. Opcja ta jest szczególnie popularna wśród młodych pracowników (37 proc. ankietowanych w wieku 18-24 lat). Nie brakuje jednak zwolenników innego rozwiązania, czyli krótszego tygodnia pracy, ale z większą liczbą dziennych godzin za te same wynagrodzenie. Taką opcję popiera 23 proc. pracowników.
Pojawia się coraz więcej badań świadczących o tym, że pracownicy, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, chcą zmian w systemie pracy. Od pewnego czasu mówi się
o czterodniowym tygodniu pracy, a testy, takie jak na przykład eksperyment japońskiego Microsoftu, pokazują, że taka zmiana może być korzystna nie tylko dla pracownika, ale i dla pracodawcy. Widoczny jest wzrost efektywności i większe zadowolenie z pracy. Ostatnio do krajów, które rekomendują takie rozwiązanie dołączyła także Nowa Zelandia. Choć Polacy nie są jeszcze wielkimi entuzjastami tego pomysłu, to rośnie świadomość dotycząca korzyści takiego trybu pracy i stale przybywa osób przekonujących się do tego rozwiązania – komentuje Anna Barbachowska.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: