eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Programista, czyli introwertyk z kubkiem kawy

Programista, czyli introwertyk z kubkiem kawy

2020-09-12 00:45

Programista, czyli introwertyk z kubkiem kawy

Programista © rh2010 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Statystyczny programista to młody, casualowo ubrany i marzący o bogactwie introwertyk, który nad herbatę przedkłada kawę, a nad leżak - aktywność nad wodą. Taki obraz koderów wyłania się z badania zrealizowanego przez No Fluff Jobs z okazji obchodzonego 12 września Międzynarodowy Dnia Programisty. Oto, co jeszcze udało się ustalić na podstawie ankiet wypełnionych przez respondentów. Uwaga! Ich rezultaty warto potraktować z przymrużeniem oka.

Programista, czyli introwertyk-materialista


W powszechnym przekonaniu typowy programista to osobowość introwertyczna, charakteryzująca się wysoką zdolnością do myślenia analitycznego. I taki właśnie obraz kodera wyłania się z odpowiedzi uzyskanych w ramach ankiety przeprowadzonej przez serwis No Fluff Jobs.

Okazuje się bowiem, ze większość (58 proc.) badanych uważa się za introwertyków, choć zdecydowanie nie prowadzi to do kompletnego zamknięcia w sobie. Przeciwnie - programista jest dość otwarty na świat i lubi się uczyć. Dla 85 proc. przedstawicieli tego zawodu nauka jest przyjemnością. Pędowi do wiedzy nie towarzyszy jednak chęć intensywnego pięcia się w organizacyjnej hierarchii - 67 proc. programistów raczej postawi na rozwój w swojej specjalizacji niż zostanie team leaderem.

Pracodawcy powinni mieć się jednak na baczności! - niemal każdy programista (95 proc.) to osoba zorientowana na pieniądze. Nie marzą o sławie, wolą być bogaci - tak odpowiedziało aż 83 proc. ankietowanych. Zapytani, co liczy się bardziej - wynagrodzenie czy atmosfera w pracy, większość - 54 proc. wybrała pieniądze, 46 proc. atmosferę.

fot. mat. prasowe

Statystyczny programista

Statystyczny przedstawiciel zawodu programisty pała chęcią do nauki.


Młodzi mężczyźni, którzy (nie) piszą w html


Kim programista jest, a kim nie jest? Wśród osób, które obserwują profil No Fluff Jobs na Facebooku i na Instagramie, 71 proc. stanowią mężczyźni (71 proc.), w wieku między 25-34 lat. Pokrywa się to z ogólnymi danymi demograficznymi w IT - według Stackoverflow Developer Survey 2020 większość (91 proc.) programistów to mężczyźni w wieku 25-29 lat. To dane demograficzne o obserwatorach są bardzo zmienne. Ale No Fluff Jobs poprosiło programistów także o rozstrzygnięcie odwiecznych branżowych dylematów. I okazało się, że:
  • dla 73 proc. pytanych HTML nie jest językiem programowania
  • dla 64 proc. tester nie jest programistą
  • dla 60 proc. React to framework. (dla 40 proc. to biblioteka)

W pracy muzyka i styl casual


Kwarantannę trwającą od marca i ostatnie miesiące pandemii COVID-19 programiści przeżyli i to pracując zdalnie. W momencie zadawania pytania (czerwiec 2020) aż 75 proc. obserwatorów profilu No Fluff Jobs pracowała z domu. Jeśli już jeździli do biura, to 56 proc. stawiało na komunikację miejską, a 43 proc. wybierało rower lub chodziło tam pieszo.
Wbrew panującym stereotypom, większość programistów wcale nie pracuje w ciszy - 65 proc. słucha wtedy muzyki. Całkowitą ciszę preferuje 35 proc. z nich.

Jak się ubierają? To logiczne, że 76 proc. preferuje styl casualowy, 24 proc. tzw. smart.

Nie odejdą z pracy za garść grejpfrutów, ale jedzą zdrowo i piją… kawę


Programista nie lubi poważnych sytuacji, a taką jest rozstanie z pracodawcą. 62 proc. przedstawicieli zawodu wolałoby w zamian obrać ogromne ilości grejpfrutów. Zamiast tzw. exit interviews 52 proc. woli zjeść cytrynę. Ale na stare śmieci też nie wrócą - 71 proc. wolałaby przekwalifikować się na hodowcę limonek w Polsce, niż wrócić na stare stanowisko.

Czy stąd wynika, że nie lubią zdrowego jedzenia? Wręcz przeciwnie. Dla znacznej większości (77 proc.) zdrowy tryb życia i aktywność fizyczna jest bardzo ważna.

Kawa czy herbata? Leżak czy góry?


70 proc. programistów pije kawę, 25 proc. herbatę, na popularności zyskuje również yerba mate. Ale i rozmiar (kubka) ma znaczenie. Im większy kubek z gorącym napojem, tym dla 88 proc. programistów lepiej.

fot. mat. prasowe

Kawa czy herbata

Statystyczny programista to miłośnik kawy.


Stereotypowo uznawani za introwertyków i nudziarzy, którzy rzadko ruszają się zza monitora. I tu kolejna niespodzianka - statystyczny programista spędza urlop aktywnie (62 proc.), nad wodą (52 proc.) i - o zgrozo - w ogóle nie używa w tym czasie komputera (56 proc.).

Informatycy wcale nie są samotnikami - 51 proc. lubi integrować się ze współpracownikami na imprezie, a 49 proc. aktywnie z nimi uprawiać sporty. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną to, aż 67% ćwiczy, a z tego tylko 13% uprawia sporty grupowe lub zespołowe.

Nerd, geek czy fan Cyberpunka?


Największą popularnością wśród programistów cieszą się takie seriale na Netflix jak: Mr Robot, Black Mirror i Dolina Krzemowa. Mniej popularne, ale wciąż lubiane są kolejno Westworld, The IT Crowd oraz Devs. Jeśli chcecie wybrać się z programistą do kina to raczej na filmy z gatunku science fiction - co ciekawe np. trylogia Matrix wygrywa w ankiecie z Terminatorem. Warto mieć to na uwadze zabierając programistę na kinową randkę - obecnie trwają prace nad czwartą częścią Matrixa.

A gry? Wiadomo, że grają i oczekują premier. Najbardziej wyczekiwany jest Cyberpunk 2077 oraz Dying Light 2 (tytuły polskich firm gamingowych).
Wierzymy, że pomimo sporego błędu statystycznego w metodyce naszego badania (o tym na końcu), wyniki wciąż są reprezentatywne dla sporej grupy specjalistów IT. Mamy nadzieję, że wyniki naszego mini badania pozwolą spojrzeć na IT z szerszej perspektywy - jako osoby, które inwestują sporo swojego czasu w ciężką pracę, ale mają też i szersze zainteresowania - podsumowuje Natalia Albecka z No Fluff Jobs.

Metodologia:
Dane podane w raporcie powinny być przyjmowane z przymrużeniem oka. Odpowiedzi użyte do analizy zostały zebrane w miesiącach marzec-wrzesień 2020 r. poprzez ankiety udostępnione w relacjach na profilu No Fluff Jobs na Facebooku oraz Instagramie. Próba badawcza w niektórych z pytań jest niereprezentatywna - liczba odpowiedzi zależnie od pytania waha się między 50 a 550, co oznacza średnio 217 odpowiedzi na pytanie. Zawodowy statystyk widząc, że te dane złapałby się za głowę! Po co więc publikujemy ten materiał? Po prostu - dla rozrywki!

oprac. : eGospodarka.pl


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: