eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Plusy pandemii i izolacji: zdrowe nawyki żywieniowe

Plusy pandemii i izolacji: zdrowe nawyki żywieniowe

2020-07-29 11:22

Plusy pandemii i izolacji: zdrowe nawyki żywieniowe

W czasie izolacji Polacy jedli zdrowiej © pressmaster - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (9)

O wybuchu pandemii mówi się najczęściej w kontekście jego negatywnych następstw. Tymczasem koronawirus niesie za sobą również pozytywy. I nie chodzi tu wyłącznie o rozwój e-commerce, czy lawinowy wzrost sprzedaży, jakie notują producenci środków dezynfekujących. Z badania zrealizowanego przez firmę Upfield wynika, że w czasie izolacji społecznej Polacy zmienili swoje nawyki żywieniowe, a zmiana, która dokonała się w tym zakresie jest bezsprzecznie pozytywna.

Przeczytaj także: Polacy i zdrowe odżywianie: dlaczego nie zawsze się udaje?

Przed nami wyniki zrealizowanego pod koniec czerwca badania badania „Nawyki żywieniowe Polaków w czasie izolacji społecznej podczas epidemii koronawirusa 2020”. Autorem analizy jest firma Upfield, która zebrała opinie 2000 dorosłych Polaków. Odpowiedzi udzielone przez respondentów mogą napawać optymizmem - w czasie izolacji dbaliśmy o dobre nawyki żywieniowe i wiele wskazuje na to, że zostaną one z nami na dłużej. Oto, co jeszcze udało się ustalić w trakcie badania.

Zdrowe nawyki żywieniowe, czyli...?


O wprowadzeniu dobrych nawyków żywieniowych w czasie izolacji społecznej mówi przeszło 40% badanych Polaków, z czego blisko połowa (47,9%) przyznała, że jadła zdrowiej, a co czwarta osoba (24,5%) spożywała mniej mięsa. Ankietowani wskazywali też na częstsze gotowanie w domu od podstaw (60,1%) i regularne jadanie posiłków (46,3%).

Co oznaczają dla nas zdrowe nawyki żywieniowe? Jest to przede wszystkich jedzenie większych ilości:
  • warzyw (75,6%),
  • owoców (49,9%),
  • świeżych produktów (43,1%),
  • ziaren i nasion (42,8%),
  • produktów będących źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3 (26,5%) oraz
  • produktów pochodzenia roślinnego (16,2%).

Co istotne, prawie 1/3 badanych z tej grupy utożsamia zdrowsze jedzenie ze spożywaniem mniejszej ilości mięsa.

fot. mat. prasowe

W jaki sposób zmieniły się twoje nawyki żywieniowe?

Ponad 46% badanych przyznaje, że je bardziej regularnie.


Z badania wynika, że Polacy chcą zachować zdrowe nawyki żywieniowe także po epidemii. Zapytani o to, które z nich będą kontynuować, najczęściej wskazywali na jedzenie zdrowiej (76,1%), częstsze gotowanie w domu od podstaw (70,1%), wykorzystywanie roślinnych zamienników mięsa (61,9%) oraz jedzenie mniej nabiału (59,5%) i mięsa (55,3%).

fot. mat. prasowe

W jaki sposób jadasz zdrowiej

3 na 4 respondentów zjada większą ilość warzyw.


Bardziej świadomie – dla zdrowia swojego i dobra planety


Jak wskazuje badanie zlecone przez firmę Upfield, czas izolacji wpłynął pozytywnie na świadomość żywieniową Polaków. 46,1% ankietowanych zgodziło się ze stwierdzeniem: „izolacja społeczna sprawiła, że bardziej świadomie podchodzę do tego, co jem”. Niemal 1/4 respondentów (23,6%) przyznała, że po czasie izolacji podejmuje lepsze wybory żywieniowe, np. wybierając produkty zdrowsze i korzystniejsze dla naszej planety.

fot. mat. prasowe

Częstotliwość jedzenia poszczególnych produktów

Blisko 30% Polaków jadło w czasie pandemii więcej owoców.


Co piąty badany (19,3% respondentów) przyznał, że po czasie izolacji jego dieta jest bardziej zrównoważona dzięki nowym nawykom żywieniowym, np. świadomiej robi zakupy, wybiera produkty pochodzenia roślinnego.

Bardziej roślinnie


Upfield chciał także zbadać preferencje mieszkańców Polski dotyczące kuchni roślinnej. Okazało się, że kiedy Polacy pozostawali w domach, chętniej spożywali produkty pochodzenia roślinnego. Prawie 1/3 badanych (31,6%) przyznała, że podczas społecznego odosobnienia kupowała więcej niż zwykle produktów pochodzenia roślinnego. W tej grupie 32,9% kupiło zamienniki dla mięsa, 28,5% - napoje roślinne, 24,8% - ser bezmleczny, a 17,7% - margarynę zamiast masła.

fot. mat. prasowe

Kupowane roślinne alternatywy innych produktów

Już co 3. Polak decyduje się na alternatywę mięsa.

Do tych zmian ankietowanych motywowało kilka czynników. Najczęściej wskazywali na chęć odżywiania się w sposób bardziej zrównoważony (49,4%), chęć wypróbowania nowych przepisów (31,5%), wzmocnienie układu odpornościowego (29,1%) i pragnienie bycia zdrowszym (28,2%). Ponadto prawie 14% respondentów przyznało, że do gotowania podczas izolacji używało więcej składników pochodzenia roślinnego w stosunku do czasu przed izolacją.
„Biorąc pod uwagę powyższe wyniki, można uznać, że częstsze przyrządzanie posiłków w domu i większa regularność w ich spożyciu są pozytywnym efektem izolacji spowodowanej koronawirusem. Mogła ona sprzyjać wykorzystywaniu świeżych produktów oraz spożywaniu posiłków bezpośrednio po ich przygotowaniu. Należy przez to rozumieć, że charakteryzowały się one dobrą wartością odżywczą. Świadomość osób badanych, że jedli zdrowiej, również jest aspektem korzystnym. Jedzenie mniejszych ilości mięsa i jego zamiana na produkty roślinne z pewnością mogły sprzyjać ograniczeniu spożycia tłuszczu ukrytego, zwłaszcza zawierającego kwasy tłuszczowe nasycone” - wskazuje dr hab. Małgorzata Drywień, prof. SGGW.

Samodzielnie gotując


Okres, w którym byliśmy zmuszeni do pozostawania w domach, sprzyjał kulinarnym poczynaniom Polaków – wynika z badania zleconego przez Upfield. Aż 38,3% Polaków gotowało więcej od czasu rozpoczęcia izolacji społecznej. Jako motywację najczęściej wskazywali na dysponowanie większą ilością czasu, chęć gotowania nowych i różnorodnych potraw, niemożność jedzenia w restauracji, możliwość zaplanowania posiłków z wyprzedzeniem oraz chęć bycia zdrowszym. Prawie 14% ankietowanych przyznało, że gotowanie w czasie izolacji miało na nich pozytywny, terapeutyczny wpływ. Co więcej, ponad 28% respondentów zadeklarowało, że w czasie izolacji nauczyło się gotować lub udoskonaliło swoje umiejętności kulinarne.

fot. mat. prasowe

Dlaczego gotowałeś więcej w czasie izolacji?

Prawie 28% badanych na własnoręczne gotowanie zdecydowało się ze względów zdrowotnych.


Rodzinnie i z przyjaciółmi


W czasie izolacji Polacy częściej zasiadali do stołu ze swoimi bliskimi. Prawie 70% respondentów jadało z nimi przynajmniej jeden posiłek dziennie. Przed czasem izolacji taka sytuacja miała miejsce w domach 54,4% respondentów. Ponadto 14% badanych doceniło w czasie izolacji wspólne gotowanie z bliskimi.

fot. mat. prasowe

Jak często jadałeś posiłki w domu/z bliskimi podczas izolacji?

1/5 badanych w czasie izolacji jadła w domu każdy posiłek.

fot. mat. prasowe

Jak często jadałeś posiłki w domu/z bliskimi przed izolacją?

Przed izolacją każdy posiłek w domu udawało się zjadać 8 proc. badanych.


Zdrowe nawyki żywieniowe Polaków na tle innych Europejczyków


„Izolacja społeczna była trudnym doświadczeniem dla większości społeczeństw. Dlatego firma Upfield zapytała także mieszkańców Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii i Hiszpanii o ich nawyki żywieniowe podczas izolacji spowodowanej koronawirusem ”, mówi Sebastian Tołwiński z Upfield. „Budujące jest, że w grupie ankietowanych, przyznających się do zmiany swoich nawyków żywieniowych, to Polacy najczęściej deklarowali, że jedli zdrowiej. W Polsce było to 48%”. Dla porównania, wśród Brytyjczyków, którzy zmienili swoje nawyki żywieniowe, 29% uważa, że jadło zdrowiej, natomiast wśród mieszkańców Holandii – 27%.

Ponad 35% ankietowanych Polaków przyznało, że w czasie izolacji jadło warzywa częściej niż przedtem. To więcej niż w przypadku Brytyjczyków (30%) i Holendrów (28%). Ponadto Polacy znacznie częściej niż Brytyjczycy deklarowali, że podczas izolacji społecznej kupowali więcej niż zwykle produktów pochodzenia roślinnego. Potwierdziło to 31% polskich respondentów, a na Wyspach – 12% ankietowanych. Niemal 1/4 Polaków, którzy potwierdzili zmianę nawyków żywieniowych podczas izolacji społecznej, jadła mniej mięsa. Do jedzenia mniejszej ilości mięsa przyznało się tylko 16% mieszkańców Holandii.

fot. mat. prasowe

Które z nawyków żywieniowych zachowałeś po izolacji?

76% Polaków przyznaje, że je teraz zdrowiej niż przed czasem izolacji.


Mieszkańcy zarówno Polski, jak i Niemiec, Hiszpanii i Holandii, potwierdzili, że podczas izolacji społecznej częściej gotowali od podstaw i jadali posiłki z bliskimi.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: