eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sposób i miejsce pracy wymagają redefinicji. Nadchodzi praca hybrydowa

Sposób i miejsce pracy wymagają redefinicji. Nadchodzi praca hybrydowa

2020-07-29 11:53

Sposób i miejsce pracy wymagają redefinicji. Nadchodzi praca hybrydowa

Praca w domu © fot. mat. prasowe

Rynek pracy to jeden z obszarów, który w bardzo dużym stopniu odczuł następstwa pandemii. Efektem tego są zmiany, które najprawdopodobniej będą się utrwalać. Z raportu opublikowanego przez Poly wynika, że jesteśmy właśnie świadkami stopniowego odchodzenia od klasycznego postrzegania miejsca pracy. Dziś znacznie istotniejszy staje się cel pracy. Autorzy opracowania przekonują, że nadchodzi era pracy hybrydowej. Co to oznacza?

Przeczytaj także: Studia wyższe nie przygotowują do pracy

Elastyczność i większe możliwości wyboru. To właśnie mają zyskać pracownicy w efekcie zmian zachodzących w środowisku i psychologii pracy. Zaowocuje to większą motywacją do pracy, zdolnością do pracy zespołowej oraz - co za tym idzie - wzmocnieniem kondycji pracodawców - przekonują autorzy raportu zatytułowanego Hybrid Working: Creating the “next normal” in work practices, spaces and culture (Praca hybrydowa: tworzenie „nowej normalności” w metodach, miejscach i kulturze pracy).

Praca po zamrożeniu gospodarki


Jak czytamy w komunikacie z raportu Poly, Hybrid Working wprowadzi:
  • nowe modele pracy — nowe jej zasady, zapewniające pracownikom elastyczność pod względem czasu i miejsca pracy;
  • pracę zadaniową — rozliczanie pracownika nie z obecności w miejscu pracy w wyznaczonych godzinach, ale z produktywności i osiąganych wyników;
  • optymalizację inwestycji — indywidualne miejsce pracy, wyposażone w odpowiednie technologie i sprzyjające współpracy można stworzyć wszędzie, niekoniecznie w firmowym biurze.

Tom Cheesewright, specjalista w dziedzinie futurologii i współautor raportu Poly, mówi:
„Charakter i miejsce pracy zmieniały się już przed pandemią. Dzisiaj nieliczni mogą twierdzić, że zmiana jest ograniczona przez bariery technologiczne, ale zamrożenie gospodarki pokazało, że do prawdziwej zmiany nie jest potrzebny jedynie sprzęt, ale zmiana w aspekcie kultury pracy. Przyszłość to elastyczne środowisko, które zaspokaja potrzeby wszystkich pracowników, dając im poczucie spełnienia w pracy, w zamian za co maksymalizują oni wzrost zatrudniającej ich firmy”.

fot. mat. prasowe

Praca w domu

Następuje stopniowe odchodzenie od koncepcji „miejsca” pracy, w kierunku „celu” pracy


Miejsce pracy hybrydowej


Sarah Susanka, architektka i założycielka Susanka Studios wskazuje następujące główne globalne trendy dotyczące przestrzeni i miejsca pracy, w których będziemy pracować po 2020 roku.
  • Biuro domowe stanie się tak samo ważne, jak dobrze zaprojektowana kuchnia — liczyć się będą ergonomia i inspirujące zagospodarowanie przestrzeni.
  • Upowszechnienie się coworkingu — firmy będą inwestować w przestrzenie coworkingowe położone poza miastem, starając się przyciągać uzdolnioną kadrę. Współpraca w grupach oraz powiązania społeczne ze współpracownikami i innymi osobami będą podsycały pomysłowość i innowacyjność.
  • Zmiana panoramy miasta — czy wciąż będą powstawać nowe wieżowce biurowe? Miasta zachowają przede wszystkim funkcję mieszkalną, integrując się ze stylem życia ludzi, którzy będą chętniej korzystali z restauracji traktowanych jak przedłużenie własnej kuchni, czy z lokalnych siłowni i klubów fitness.

Zarządzanie zmianami kulturowymi


Megan Reitz, wykładająca “leadership and dialogue” na Hult Ashridge Business School uważa, że firmy muszą trwale wprowadzić pewne fundamentalne zmiany w trybie hybrydowym, umożliwiające pracownikom zgłaszanie uwag, pomysłów i inicjatyw. Według raportu Poly zespół będzie elastyczny, innowacyjny, etyczny i empatyczny tylko wtedy, gdy w kulturze jego pracy występują następujące cechy:
  • Integracja — zróżnicowane zespoły mają lepsze wyniki, ale trzeba umieć wykorzystać i docenić tę różnorodność.
  • Dociekliwość — uniwersalne metody zarządzania nie zawsze się sprawdzają. Pracownicy będą różnie reagować na hybrydowy tryb pracy, a menedżerowie muszą nauczyć się dociekliwości ciekawości i zadawania pytań.
  • Zorientowanie na cel — zauważamy, że szersze cele są przedstawiane o wiele za późno, a przecież odpowiednia koncentracja na efekcie może posłużyć za kompas w czasach zmian i przyczynić się do poprawy efektywności w miejscu pracy.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: