eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dieta: roślinne zamienniki mięsa podbijają podniebienia Polaków?

Dieta: roślinne zamienniki mięsa podbijają podniebienia Polaków?

2022-08-09 09:17

Dieta: roślinne zamienniki mięsa podbijają podniebienia Polaków?

Miliony Polaków kupują roślinne zamienniki © pixabay.com

Produkty roślinne cieszą się wśród Polaków coraz większą popularnością, stając się chętnie wybieraną alternatywą dla mięsa. To jeden z głównych wniosków, jak płynie z badań Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia. Wynika to m.in. ze zmiany nawyków żywieniowych i wartości, którym hołduje polskie społeczeństwo - już przeszło połowa z nas zwraca uwagę na to, by dieta bogata była w zdrowe składniki.

Przeczytaj także: Plusy pandemii i izolacji: zdrowe nawyki żywieniowe

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak rośnie wartość zakupów produktów roślinnych?
  • Jaki odsetek kupujących zwraca uwagę na naturalne pochodzenie artykułów spożywczych?
  • Jakie czynniki wywierają obecnie największy wpływ na trendy konsumenckie?
Pandemia trwale wpłynęła na trendy konsumenckie i sprawiła, że Polacy chętniej dbają o zdrową dietę. Obecnie już co trzeci nabywca świadomie ogranicza spożycie mięsa. W efekcie na przestrzeni ostatnich 3 lat sprzedaż produktów tej kategorii w ujęciu ilościowym spadła o 7,5 proc. W zamian konsumenci sięgają po roślinne zamienniki mięsa i nabiału. Z danych Panelu Gospodarstw Domowych GfK wynika, że w okresie od kwietnia 2021 r. do marca 2022 r. kategoria ta odnotowała ponad 21 proc. wzrost liczby nabywców w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Z kolei wartość rynku roślinnych zamienników wyniosła 0,5 mld złotych.

fot. pixabay.com

Miliony Polaków kupują roślinne zamienniki

Z danych Panelu Gospodarstw Domowych GfK wynika, że w okresie od kwietnia 2021 r. do marca 2022 r. kategoria ta odnotowała ponad 21 proc. wzrost liczby nabywców w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.


Co prawda, roślinne zamienniki stanowią jedynie 0,3 proc. całego koszyka zakupowego, jednak trzeba przyznać, że ta kategoria rozwija się w zawrotnym tempie. W analizowanym okresie wartość zakupów produktów roślinnych wzrosła rok do roku o 32 proc. dla nabiału i aż o 67 proc. dla mięsa roślinnego, podczas gdy cała kategoria artykułów spożywczych odnotowała jedynie 3,5 proc. wzrostu – mówi Anna Michalak, Senior Consultant w Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia. – Rosnący popyt na wegeteriańskie i wegańskie produkty ma odzwierciedlenie nie tylko w liczbach, ale także na sklepowych półkach. Producenci i detaliści systematycznie poszerzają swoją ofertę roślinnych zamienników, dzięki czemu konsumenci mają coraz większy wybór – dodaje.

Roślinnie czyli naturalnie i zdrowo


Obecnie już co drugi konsument zwraca uwagę na to, czy składniki kupowanych produktów są zdrowe. Z kolei 43 proc. nabywców deklaruje, że istotny wpływ na ich decyzje zakupowe ma naturalne pochodzenie artykułów spożywczych.
Trzeba podkreślić, że te trendy są trwałe i długofalowe. Świadczy o tym przede wszystkim rosnąca liczba gospodarstw elastycznych, czyli kupujących zarówno zdrowe, jak i niekoniecznie zaliczające się do tej kategorii produkty. Podobnie jest w przypadku gospodarstw kupujących głównie podstawowe, nieprzetworzone i naturalne artykuły. W ciągu ostatniej dekady liczba obu tych segmentów wzrosła łącznie o ponad 20 pp. – zaznacza Anna Michalak.

Zdaniem ekspertów GfK w najbliższych miesiącach coraz większy wpływ na trendy konsumenckie będzie miała obecna sytuacja gospodarcza.
Wojna w Ukrainie oraz kryzys ekonomiczny znacząco wpływają na nasze wybory zakupowe. Galopująca inflacja sprawia, że uważniej gospodarujemy własnymi budżetami i częściej sięgamy po tańsze produkty, niekoniecznie te ekologiczne – dodaje Anna Michalak.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Dieta: roślinne zamienniki mięsa podbijają podniebienia Polaków?

    Marek787 / 2022-08-09 11:07:20

    Już od dłuższego czasu staram się jeść mniej mięsa i chyba wychodzi mi to na plus. Do tego odstawiłem słodkie napoje na cisowiankę i żona mówi że jak młody bóg wyglądam odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: