eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca zdalna i rekrutacja pracowników w dobie pandemii

Praca zdalna i rekrutacja pracowników w dobie pandemii

2020-05-18 10:35

Praca zdalna i rekrutacja pracowników w dobie pandemii

Praca zdalna © ldprod - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Praca zdalna, e-szkoła, zdalna rekrutacja pracowników. Wraz z wybuchem pandemii potężna część codziennego życia Polaków przeniosła się w wirtualną przestrzeń. Swoje obowiązki zdalnie wykonuje 61% pracowników. 64% badanych jest zadowolonych z tego, jak pracodawcy zorganizowali im home office, a jeszcze większa grupa badanych jest przekonana, że ten model pracy zagości u nas na dłużej. Co jeszcze wynika z najnowszego badania Pracuj.pl?

Przeczytaj także: Zdalna, hybryda czy biuro? Jaka będzie organizacja pracy 2021?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak postrzegamy zdalną rekrutację pracowników?
  • Jaką przyszłość ma przed sobą praca zdalna?
  • Jak wygląda efektywność pracy podczas home office?


Najnowszy z raportów Pracuj.pl „Praca w dobie koronawirusa” kreuje interesujący, choć dość niejednoznaczny obraz rynku pracy epoki, która już doczekała się miana „nowej normalności”.

Pierwszy stwierdzony przypadek koronawirusa w naszym kraju odnotowano 4 marca, krótko po tym rządzący zdecydowali się na zamknięcie placówek edukacyjnych, kulturalnych, galerii handlowych, siłowni itp. Gospodarczy lockdown sprawił, że od połowy marca ilość dostępnych na rynku pracy ofert znacznie się zmniejszyła, a pracodawcy niejednokrotnie stawali przed niełatwymi decyzjami kadrowymi. Z drugiej stronie zmianie uległy również postawy pracowników.

W ostatniej, trzeciej odsłonie raportu przedstawiamy, jak pandemia wpływa na postrzeganie przez respondentów pracy i rekrutacji zdalnej.

fot. mat. prasowe

Czy po zniesieniu ograniczeń chciałbyś pracować zdalnie?

Co dziesiąty pracownik deklaruje, że chciałby pracować już wyłącznie zdalnie.


Praca zdalna – mile widziana, ale mieszana


Pod koniec kwietnia większość respondentów Pracuj.pl wykonywała pracę w modelu zdalnym – w pełni lub częściowo. 4 na 10 badanych deklarowało realizację zadań w pełni poza siedzibą firmy. Kolejne 21% wykonywało pracę w modelu mieszanym – częściowo zdalnie, a częściowo w siedzibie.

Co interesujące, gwałtowny wzrost popularności pracy zdalnej i związane z tym komplikacje nie zniechęciły do niej badanych. Największą popularnością cieszą się modele mieszane – 40% respondentów chciałoby mieć możliwość przyjścia do biura przynajmniej raz w tygodniu, a kolejne 40% - móc pracować poza biurem tylko przez wybrane dni miesiąca.

Efektywnie, choć z tęsknotą za biurem


Bardzo szybkie, a w wielu wypadkach także wcześniej nieplanowane przejście wielu firm do modelu pracy zdalnej to przyczyna wielu trudności. Jak pokazują jednak odpowiedzi respondentów, w wielu wypadkach firmom udało się ich uniknąć. 64% badanych uważa, że ich pracodawcy dobrze zorganizowali pracę zdalną. Jak zauważa Konstancja Zyzik, ekspertka Grupy Pracuj, obecnie firmy sięgają po rozwiązania, które można wdrożyć najszybciej, pozwalające zarządzić sytuacją w nowej rzeczywistości. To jednak tylko początek zmian.

W bardziej długofalowej perspektywie można się spodziewać, że trwale wzrośnie zainteresowanie pracodawców oprogramowaniem, systemami i sprzętem umożliwiającymi bardziej elastyczne działania całych zespołów. Zdolność do pracy zdalnej, dobra organizacja pracy i umiejętności miękkie staną się także jeszcze ważniejszymi atutami pracowników. Być może pojawią się także stanowiska menedżerskie w jeszcze większym stopniu skupione na systematyzacji i zwiększaniu efektywności zdalnych zespołów - mówi Konstancja Zyzik, Talent Acquisition & Capabilities Development Manager w Grupie Pracuj.

Z nowymi warunkami nieźle radzą sobie także sami pracownicy. 2 na 3 badanych deklaruje, że przy pracy zdalnej są tak samo efektywni, jak w przypadku tej wykonywanej w biurze. Tyle samo respondentów uważa, że dobrze radzą sobie z oddzielaniem czasu prywatnego i służbowego w tej sytuacji.

Jednocześnie jednak 57% badanych przyznaje, że w okresie rozprzestrzeniania się koronawirusa bardziej docenili posiadaną wcześniej możliwość chodzenia do biura i bezpośrednich spotkań ze współpracownikami. Wszystkie powyższe dane mogą wskazywać na to, że w najbliższych miesiącach na znaczeniu mogą zyskiwać hybrydowe modele pracy. W ich ramach coraz ważniejszą rolę odgrywać będzie dostępność pracy z domu, ale biura wciąż odgrywały będą istotną, nową rolę.

fot. mat. prasowe

Zgadzam się ze zdaniem, że...

Większość pracowników bardzo dobrze ocenia pracę zdalną.Efektem obecnej sytuacji będzie zapewne to, że jeszcze więcej organizacji zacznie stawiać na elastyczne modele funkcjonowania, także jeżeli chodzi o przestrzeń do pracy. Zmiany wymuszone pandemią nie sprawią, że ludzie będą pracować wyłącznie w izolacji. Wręcz przeciwnie: to właśnie izolacja, a dokładniej jej psychologiczne konsekwencje spowodują, że będziemy szukali jak najczęstszego, ale bezpiecznego kontaktu z innymi. Poza przyspieszonym procesem cyfryzacji i rozwoju technologicznego, odpowiedzią będą maksymalnie wydajne platformy współpracy w fizycznej przestrzeni dostosowane do nowej normalności. W cenie będą te rozwiązania, które umożliwią optymalizację wielu procesów, dostęp do wiedzy oraz innych zasobów pozwalających tworzyć innowacje, i które zapewnią najwyższy standard bezpieczeństwa - komentuje Jerzy Brodzikowski, General Manager w CIC Warsaw.

fot. mat. prasowe

Obecna sytuacja sprawi, że...

71% badanych spodziewa się, że efektywna praca zdalna będzie w przyszłości atutem pracowników.


Praca zdalna ma przyszłość


Na rynku pracy coraz częściej pojawiają się opinie, że pandemia koronawirusa przyspieszy wzrost znaczenia pracy zdalnej na rynku pracy. Podobne przekonania wyrażają respondenci Pracuj.pl. Aż 7 na 10 z nich jest przekonanych, że firmy w przyszłości będą inwestować w narzędzia wspierające wykonywanie obowiązków w tym modelu. Niewiele mniej, bo 65% spodziewa się, że pandemia podkreśli zalety i oszczędności płynące z pracy zdalnej, co będzie powodować przechodzenie części pracodawców na pracę w tym modelu.

Aż 7 na 10 badanych postrzega zdolność do efektywnej pracy poza stałym biurem za coraz ważniejszy atut pracownika, poszukiwany przez firmy u specjalistów. Z takim twierdzeniem wyraźnie częściej zgadzają się osoby pracujące, niż bezrobotne, a wśród płci – kobiety.

Zdalna rekrutacja pracowników magnesem na kandydatów


Pierwsze tygodnie pandemii to okres bezprecedensowego wzrostu znaczenia zdalnej rekrutacji pracowników, prowadzonej telefoniczne lub za pomocą narzędzi cyfrowych. Jak wynika z opinii badanych, te kroki są odpowiedzią na oczekiwania wielu Polaków w obliczu koronawirusa.

Aż połowa respondentów deklaruje, że możliwość udziału w pełni zdalnym procesie rekrutacyjnym jest dla nich dodatkową zachętą do wysłania swojego CV do pracodawcy. Co więcej, tylko 5% uważa, że taka forma zniechęca ich do aplikowania. Tendencja ta pokrywa się z postawą wielu pracodawców. Już na początku maja połowa spośród ponad 40 000 aktywnych ogłoszeń na portalu Pracuj.pl oznaczona była tagiem „rekrutacja zdalna”.

fot. mat. prasowe

Jak oceniasz możliwość udziału w rozmowie rekrutacyjnej przez połączenie wideo?

Wideorozmowy rekrutacyjne cieszą się wśród pracowników dobrą opinią.Wiele działów HR sprawnie poradziło sobie z organizacją zdalnej rekrutacji pracowników w obliczu koronawirusa. Choć obserwujemy na rynku zawieszenie części procesów rekrutacyjnych, pandemia nie wprowadziła przecież całkowitego zamknięcia pracy działów HR czy zaprzestania kontaktu z kandydatami. Odpowiedzi badanych przez Pracuj.pl Polaków pokazują, że pojawienie się koronawirusa znacząco przyspieszyło zmiany w podejściu Polaków do nowych form rekrutacji i ich otwartość na nie. Wiele czynników wskazuje na to, że obawy o zdrowie nie są jedyną przyczyną tego stanu - komentuje Łukasz Marciniak, Dyrektor ds. Rozwoju Sprzedaży w Grupie Pracuj.

Rozmowy wideo na fali wzrostu


Jeszcze bardziej jednoznacznie badani Polacy oceniają formułę, która w ostatnich tygodniach zyskała na bardzo dużym znaczeniu – czyli rozmowy rekrutacyjne poprzez połączenie wideo. Pozytywnie do takiej formuły odnosi się aż 7 na 10 badanych (71%), a negatywnie ocenia ją mniej, niż co 10 respondent (9%).

Przekłada się to na zainteresowanie rozwiązaniami umożliwiającymi wirtualne spotkania. Według raportu firmy Apptopia aplikacja Zoom w ciągu zaledwie miesiąca pandemii zwiększyła swoją liczbę użytkowników na świecie o 300%. Także Pracuj.pl już pod koniec marca wdrożył nowe rozwiązanie dla pracodawców. Spotkanie rekrutacyjne w Strefie Pracuj.pl umożliwia bezpłatnie planowanie i prowadzenie rozmów z kandydatami aplikującymi o pracę za pośrednictwem portalu.

O BADANIU:
Badanie „Praca w dobie koronawirusa” zostało przeprowadzone przez dział badawczy Grupy Pracuj w dn. 23-28 kwietnia 2020 roku na grupie 1894 użytkowników portalu Pracuj.pl. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI (ankieta przeprowadzana online). Liczebność podgrup: poszukujący pracy (bezrobotni i pracujący) - 1557 osób; deklarujący posiadanie pracy - 1 129; wykonujący pracę zdalnie - 683.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Zdalna rekrutacja i praca

    Aleksandra33 / 2020-09-23 20:03:05

    Podobnie jak respondenci również zgadzam się, że pracodawcy będą w przyszłości inwestować zarówno w zdalne pozyskiwanie nowych pracowników, jak i pracę poza biurem. Według mnie sytuacja pandemii ukazała firmom i osobom zatrudnianym wiele korzyści tego sposobu organizacji pracy. Zainterecowanym polecam podobny artykuł na temat rozwoju rekrutacji zdalnej https://perso.in/blog/rekrutacja-zdalna-forma-zastepcza-czy-poczatek-nowego-standardu/ odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: