2020-02-04 12:55
Budowa © dima_sidelnikov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wzrost rynku obnaża słabość finansową firm budowlanych
– W Europie, podobnie jak na świecie, trendem M&A w sektorze budowlanym jest stabilizacja nastrojów po okresie wzrostów i skupienie się na transakcjach na rynkach lokalnych. W minionych latach transgraniczne przejęcia odpowiadały średnio za 40 proc. wartości rynku fuzji i przejęć, podczas gdy w 2018 r. było to już tylko 30 proc. Warto podkreślić, że w ostatnim roku tylko 11 proc. akwizycji dokonywanych przez europejskie firmy budowlane miało miejsce w krajach spoza naszego kontynentu – mówi Maciej Krasoń, Partner, Lider sektora nieruchomości i budownictwa Deloitte w Polsce i Europie Środkowej.
fot. dima_sidelnikov - Fotolia.com
Budowa
W 2018 r. w Europie doszło do 197 fuzji i przejęć w sektorze budownictwa.
– Do 2017 r. fundusze PE odpowiadały średnio za 22 proc. transakcji na rynku europejskim. W 2018 r. było to już 29 proc. udziału przy 58 zrealizowanych transakcjach. Na taki stan rzeczy wpłynęły przede wszystkim lepsze wyniki finansowe spółek budowlanych i chęć inwestorów do zwiększenia ekspozycji na aktywa generujące wyższe stopy zwrotu – mówi Mark Jung, Partner w dziale Doradztwa Finansowego Deloitte i Lider zespołu Private Equity w Europie Środkowej.
– Są dwie przyczyny obecnego ożywienia. Pierwsza to realizacja dużej liczby publicznych inwestycji unijnych. Druga to korzystna sytuacja ekonomiczna w kraju, stymulująca segment inwestycji komercyjnych i mieszkaniowych. Wartość naszego rynku budowlanego w ubiegłym roku wzrosła r/r o 13,3 proc. Patrząc m. in. na znaczną liczbę aktualnych inwestycji infrastrukturalnych czy planowaną budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, oczekujemy utrzymania tendencji wzrostowej w branży – mówi Paweł Sadowski, Partner Associate w dziale Doradztwa Finansowego Deloitte.
– Z tego powodu wzrasta odwaga, by dywersyfikować biznes i chęć, by poszerzać portfolio usług. Firmy budowlane przejmują coraz więcej podmiotów z innych branż. W ostatnich latach liczba transakcji dywersyfikujących kształtowała się na poziomie 25 proc. rynku, ale już w 2017 i 2018 r. tendencja była wzrostowa i ten udział osiągnął 29 proc. Wynik światowy to obecnie 35 proc. Biorąc pod uwagę rosnącą presję kosztową, trend ten będzie się rozwijał – mówi Łukasz Michorowski, Partner Associate w dziale Audytu Deloitte, ekspert usług doradczych dla sektora nieruchomości i budownictwa.
oprac. : eGospodarka.pl
Prawne aspekty transakcji M&A
Rynek fuzji i przejęć: Europa Środkowo-Wschodnia 2010
Eko Holding kupił Inter Kram
Polski rynek fuzji i przejęć dynamiczny
Przejęcia i fuzje wspomagają rozwój firm
Fuzje w Europie warte 272 mld USD
Największe firmy budowlane w Polsce: Budimex i Strabag utrzymały pozycje
Największe firmy budowlane na świecie: przychody rosną, wyzwania też
Firmy budowlane opierają się kryzysowi. 92% z nich działa dalej
eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Wystarczy jeden klik... czyli jak zoptymalizować proces sprzedaży REKLAMA
Paynow dostępne również dla klientów korporacyjnych. Zalety nowoczesnych płatności REKLAMA
Czy pandemia to dobry czas dla start-upów?
Przestępstwa skarbowe: fiskus odmawia zwrotu VAT
Stawka VAT na wynajem apartamentu
Mały (preferencyjny) ZUS w 2021 r. przy otwarciu firmy
Jedna czwarta Polaków bez żadnych oszczędności