eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy nie chcą tracić czasu na dojazdy do pracy. Wolą mniej zarabiać

Polacy nie chcą tracić czasu na dojazdy do pracy. Wolą mniej zarabiać

2020-02-04 12:12

Polacy nie chcą tracić czasu na dojazdy do pracy. Wolą mniej zarabiać

Dojazd do pracy © berc - Fotolia.com

W obecnych realiach rynku pracy, dla pracowników, oprócz wynagrodzenia, liczą się również oferowane przez pracodawcę świadczenia pozapłacowe. Najpopularniejsze z nich to karty sportowe, ubezpieczenia zdrowotne, czy dodatkowe dni urlopu. Jak jednak wynika z najnowszego badania Grafton Recruitment i CBRE, swoistego rodzaju benefitem może być również dobra lokalizacja miejsca pracy. Okazuje się bowiem, że Polacy nie tylko niezbyt chętnie przystają na długie dojazdy do pracy, ale wolą wręcz pracować bliżej i zarabiać nieco mniej.

Przeczytaj także: Dojazd do pracy? Połowa z nas przemierzy maks. 15 km

Krótkie dojazdy do pracy pomagają zatrzymać najlepszych


Badanie Grafton Recruitment i CBRE wyraźnie potwierdza, jak istotna jest dla Polaków dogodna lokalizacja miejsca pracy. Zwraca na nią uwagę aż 82% respondentów, a dwóch na trzech przyznaje wprost, że jest gotowych pracować za mniejsze pieniądze, jeżeli miałoby to oznaczać krótsze dojazdy do pracy. Na te ostatnie ponad pół godziny jest gotów poświęcić zaledwie co piąty z ankietowanych. Dla 58% dopuszczalny jest przedział od 10 do 30 minut, a 20% badanych chciałoby dojeżdżać do biura w maksymalnie 10 minut.

Jak wskazują autorzy badania, dobry dojazd do pracy oznacza przede wszystkim biuro położone w centrum miasta, w pobliskim sąsiedztwie węzłów komunikacyjnych. To istotne nie tylko ze względu na krótsze dojazdy do pracy - chodzi również o mniej czasochłonne powroty do domu.
- Rynek pracownika to zjawisko opisywane w ostatnich latach ze wszystkich możliwych punktów widzenia, ale zawsze w kontekście walki o kandydatów. Pracodawcy prześcigają się, aby zrekrutować i zatrzymać tych najlepszych. Okazuje się jednak, że benefity pozapłacowe, czy nawet wyższe wynagrodzenie mogą nie wystarczyć. Z naszego wspólnego badania z Grafton Recruitment wynika, że aż 8 na 10 osób poszukujących pracy zwraca uwagę na lokalizację biura. Co więcej, większość zaakceptowałaby mniejsze wynagrodzenie w zamian za wyższy komfort biura i krótszy czas dojazdu do pracy. To aspekty, które firmy powinny uwzględniać planując własną lokalizację biurową – mówi Jan Banasikowski, doradca ds. HR i analiz lokalizacyjnych CBRE.

fot. berc - Fotolia.com

Dojazd do pracy

82% osób poszukujących pracy zwraca uwagę na lokalizację biura potencjalnego pracodawcy.


Dojazdy do pracy przeważnie komunikacją miejską


Aż 46% respondentów zapytanych o to, w jaki sposób dojeżdżają do pracy odpowiada, że komunikacją miejską. Na drugim miejscu, 43% osób wskazuje samochód. Nie będzie zatem zaskoczeniem, że na podium najważniejszych rzeczy w otoczeniu biura jest bliskość przystanków komunikacji miejskiej, a następnie dostępność miejsc parkingowych w okolicy budynku. Na trzecim miejscu znajduje się bliskość obwodnicy lub tras ekspresowych.
- Nowoczesne, dobrze wyposażone biuro w dogodnej dla pracownika lokalizacji to bez wątpienia jeden z kluczowych elementów wpływających na satysfakcję z wykonywanej pracy. Nie możemy jednak zapominać o tym, że niezwykle istotna, jeśli nie najistotniejsza, jest ogólna kondycja rynku pracy, a dokładniej postrzeganie tej kondycji przez pracującą część społeczeństwa – komentuje Joanna Wanatowicz, Business Director, Grafton Recruitment.

Metodologia badania:
Badanie przeprowadzono w listopadzie 2019 roku za pomocą ankiety online. Grupa badawcza to kandydaci Grafton Recuritment, którzy w ostatnim półroczu aplikowali na co najmniej jedną ofertę pracy. N=1316.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: dojazd do pracy, mobilność pracowników

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • luśkaa / 2020-02-12 10:26:21

    Ja ostatnio czytałam, że pracodawcy nawet dodają różne benefity związane z dojazdem pracowników do firmy. Ja na szczęście kilka ulic dalej mam firmę, także przeważnie pieszo sobie chodzę. Ale korzystam za to z opieki medycznej w medicover no i karty sportowej ok system jaka jest u nas, bo akurat te dwie rzeczy są dla mnie najbardziej korzystne no i atrakcyjne. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: