eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gdzie chce pracować pokolenie Z?

Gdzie chce pracować pokolenie Z?

2020-10-17 00:51

Gdzie chce pracować pokolenie Z?

Gdzie chce pracować pokolenie Z? © contrastwerkstatt - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Pokolenie Z już wkrótce stanie się dominującą siłą na rynku pracy. To jeden z powodów, dla których warto poznać jego preferencje. Cushman & Wakefield w raporcie pt. "Generacja Z: Miejsce pracy liderów jutra" przygląda się, w jakiej lokalizacji najchętniej pracowaliby młodzi pracownicy. Okazuje się, że wbrew przypuszczeniom nie musi być to wcale ścisłe centrum.

Przeczytaj także: Czy dojazd do pracy stanowi każdorazowo czas pracy?

Jak czytamy w komunikacie z badania Cushman & Wakefield, niespełna połowa pokolenia Z (44%) jako lokalizację miejsca pracy preferuje ścisłe centrum. Takiego wskazania najczęściej dokonują studenci kierunków ekonomicznych i inżynieryjnych (odpowiednio 44 i 42%). Zdecydowanie najmniejsze zainteresowanie centralnymi dzielnicami wykazują z kolei studenci kierunków inżynieryjnych (31%).

18% pokolenia Z chciałoby pracować na peryferiach miasta, a 15% preferowałoby rejon biurowych hubów, jak np. warszawski Służewiec, Czerwone Maki w Krakowie, czy okolice ulicy Legnickiej we Wrocławiu. 8% badanych wskazało z kolei na miejsca usytuowane przy drogach wylotowych z miasta. W tej ostatniej grupie dominowali młodzi inżynierowie.

Dwa najważniejsze dla „pokolenia Z aspekty wynikające z lokalizacji miejsca pracy to dostęp do transportu publicznego i czas dojazdu. Dla 94% ankietowanych czas dojazdu do miejsca pracy jest „bardzo ważny” lub „raczej ważny”, a dla 91% równie istotny jest dobry dojazd komunikacją publiczną. Ponad połowie badanych zależy na bliskości punktów gastronomicznych oraz terenów zielonych. Warto zauważyć, że bliskość parków, lasów oraz innego typu miejsc wypoczynku i rekreacji okazała się ważniejsza dla osób dopiero wkraczających na rynek pracy (64%) niż tych, które posiadają już doświadczenie zawodowe.

fot. mat. prasowe

Preferowane lokalizacje miejsca pracy

44% respondentów wybrałoby lokalizację w ścisłym centrum.


Większość ankietowanych na pierwszym miejscu stawiała pracę w ścisłym centrum, co jest spójne z najważniejszymi aspektami wpływającymi na wybór lokalizacji miejsca pracy, jakimi są czas dojazdu z miejsca zamieszkania i dostępność komunikacji publicznej. Oczekiwania pokolenia Z są spójne z trendem obserwowanym na warszawskim rynku biurowym, gdzie obecnie 84% całkowitej aktywności deweloperskiej jest zlokalizowana w dobrze skomunikowanej w strefie centralnej – podsumowuje Katarzyna Lipka, Dyrektor Działu Doradztwa i Analiz Rynkowych, Cushman & Wakefield.

fot. mat. prasowe

Ocena ważności poszczególnych aspektów w kontekście wyboru lokalizacji miejsca pracy

Dwa najważniejsze aspekty wynikające z lokalizacji miejsca pracy to dostęp do transportu publicznego i czas dojazdu.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: miejsce pracy, dojazd do pracy, pokolenie Z

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: