eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czego od pracy wymaga pokolenie Z?

Czego od pracy wymaga pokolenie Z?

2020-03-09 13:45

Czego od pracy wymaga pokolenie Z?

Czego pokolenie Z oczekuje od pracy? © Kzenon - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Przedstawiciele pokolenia Z coraz śmielej stawiają kroki na rynku pracy, a ich znaczenie w zespołach pracowniczych z każdym nadchodzącym rokiem będzie coraz większe. Jakie są "zetki"? Czego wymagają od pracodawców? Na jakie wynagrodzenia mogą liczyć? Odpowiedzi na te i inne pytania dostarcza opracowany przez serwis Pracuj.pl raport zatytułowany "Kariera Generacji Z".

Przeczytaj także: Generacja Z w pracy. Jeszcze ludzie czy już roboty?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Co pokolenie Z sądzi o pracy i karierze?
  • Jak postrzega dobrego pracodawcę?
  • Co sądzi o nowych technologiach i cyfryzacji?
  • Na jakie zarobki może liczyć młody pracownik?


Czego pokolenie Z oczekuje od pracy


Jak czytamy w komunikacie z badania, dla pracowników z pokolenia Z w największym stopniu liczy się atrakcyjne wynagrodzenie, o którym wspomina aż 70% badanych pomiędzy 18 a 24 rokiem życia. Pożądana wśród młodych Polaków jest również dobra atmosfera w pracy (67%) oraz docenianie ich zawodowych starań (51%). Na ten ostatni aspekt, podobnie zresztą jak na ciekawy zakres obowiązków (31%), "zetki" wskazują znacznie częściej niż przedstawiciele innych grup wiekowych.

fot. mat. prasowe

Pięć kluczowych aspektów pracy dla Generacji Z

Dla 70% badanych liczy się przede wszystkim atrakcyjne wynagrodzenie.


Jak przyciągnąć, a jak stracić "zetkę"?


W dobie niżu demograficznego i niedoboru talentów w wielu branżach, coraz częściej to firmy muszą przyciągać uwagę kandydatów, a nie kandydaci – firm. Jakie atuty mogą się okazać skuteczne w tej rywalizacji?

Podobnie, jak w innych przypadkach, przy rozważaniu ofert pracy kluczowa jest poprawa wynagrodzenia – skłoniłaby ona do przyjęcia propozycji aż 75% reprezentantów pokolenia Z. Niewiele mniej skuteczne są jednak inne, bardziej „miękkie” aspekty życia zawodowego – lepsza atmosfera w pracy (68%), większe bezpieczeństwo zatrudnienia (66%) i work-life balance (64%).

fot. mat. prasowe

Warunki przyjęcia oferty pracy

Dla pracowników z generacji Z liczą się przede wszystkim pieniądze oraz dobra atmosfera.Wiele poglądów „zetek” na pracę wynika z etapu życia, na którym się znajdują. Potrzebują one od otoczenia potwierdzenia, że ich kariery idą w odpowiednim kierunku, a także że zyskują ważne doświadczenia na przyszłość. Generację Z interesują przy tym nie tylko „twarde” kwestie , ale także bardziej „miękkie” aspekty pracy, np. dobra atmosfera, pozytywny feedback. „Choć „zetki” często deklarują, że wynagrodzenia są dla nich kluczowe, doświadczenia pracodawców pokazują, że młode talenty są także gotowe „inwestować” w pracę i wybierać bardziej rozwojowe oferty, nawet jeżeli na samym początku wiąże się to z obniżeniem oczekiwań finansowych - mówi Konstancja Zyzik, Talent Acquisition & Capabilities Development Manager w Grupie Pracuj.

Jak pokolenie Z postrzega pracodawców


Z punktu widzenia rekrutacji warto przeanalizować przekonania reprezentantów pokolenia Z, dotyczące wizerunku różnego rodzaju firm jako pracodawców. Zgodnie z odpowiedziami grupy 18-24, z docenianiem pracownika częściej kojarzy ona większe (41% wskazań), zagraniczne (50%) i prywatne (53%) przedsiębiorstwa, a zdecydowanie rzadziej - mniejsze (35%), polskie (17%) i państwowe (21%).

Technologie mile widziane


Polacy w wieku 18-24 najczęściej spośród wszystkich generacji wykorzystują przy szukaniu pracy cyfrowe narzędzia. Aż 62% z badanych w tym wieku zagląda w tym celu na portale z ofertami pracy, 46% stosuje wyszukiwarki internetowe, a 32% - sięga po aplikacje mobilne z ogłoszeniami.

fot. mat. prasowe

Generacja Z w obliczu cyfryzacji

2/3 badanych jest przekonana że w ciągu najbliższych 5 lat częściej będziemy zmieniać pracę.


Co równie ważne, przedstawiciele pokolenia Z nie tylko chętnie aplikują poprzez narzędzia cyfrowe, ale także korzystają z zasobów w sieci przygotowując swoje CV. Tworząc życiorys, niemal co drugi badany korzysta z artykułów z poradami zawodowymi (47%), niewiele mniej – z kreatorów CV (43%) i gotowych szablonów dostępnych w sieci (42%).

Generacja Z to pierwsze pokolenie na rynku pracy, do którego przynależą także osoby urodzone już w XXI wieku. Świat cyfrowy to dla nich naturalne środowisko. Znajduje to odzwierciedlenie w odpowiedziach „zetek” badanych przez Pracuj.pl. Są one świadome wpływu technologii na przyszłość pracy i odważnie korzystają z różnorodnych narzędzi cyfrowych wspierających rekrutację – m.in. portali z ogłoszeniami, rozwiązań mobilnych czy generatorów CV. Ich sporą aktywność obserwujemy choćby wśród użytkowników aplikacji Pracuj.pl, którzy każdego roku przesyłają za pośrednictwem naszej aplikacji miliony CV - komentuje Łukasz Marciniak, Dyrektor ds. Rozwoju Sprzedaży w Grupie Pracuj.


Wyniki badań mogą dowodzić skuteczności działań employer brandingowych i aktywnej rekrutacji, prowadzonej przez największych pracodawców z sektora prywatnego. Wiele z tych firm prowadzi działania HR na najszerszą skalę, coraz częściej dobrze dopasowane do grup docelowych i odpowiadające na ich aspiracje.

Jakie wynagrodzenia dla pokolenia Z?


Na potrzeby raportu „Kariera Generacji Z” eksperci zarobki.pracuj.pl przygotowali zestawienie przeciętnych wynagrodzeń, które deklarują użytkownicy serwisu - przedstawiciele kilkunastu specjalizacji zatrudnieni na poziomie juniora lub młodszego specjalisty.

fot. mat. prasowe

Zarobki juniorów – płaca brutto

Młodszy tester gier może liczyć na 3700 zł.


Spośród wybranych stanowisk na najniższe przeciętne wynagrodzenia mogą liczyć młodsi graficy oraz młodsi testerzy gier – otrzymują oni 3700 zł brutto. Zdecydowanie wyższe wynagrodzenia trafiają do osób wchodzących do branży nowych technologii. Co interesujące, na szczycie tej listy znalazły się stanowiska w branży marketingowej - według deklaracji badanych, junior product manager otrzymuje przeciętnie nawet 6600 zł brutto.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: