eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Specjaliści IT nie chcą pracy za granicą?

Specjaliści IT nie chcą pracy za granicą?

2015-11-25 09:52

Specjaliści IT nie chcą pracy za granicą?

Specjaliści IT nie chcą pracy za granicą? © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Antal przedstawił wyniki drugiej edycji badania „IT@PL - Rynek pracy IT w Polsce”. Jak możemy się z niego dowiedzieć, obecnie 9% respondentów pracuje za granicą, z kolei w swoim życiowym dorobku takie doświadczenie ma 33% ankietowanych. Głównym powodem, dla którego specjaliści i menadżerowie IT decydują się na wyjazd, jest wyższe wynagrodzenie, jednak wizja ograniczonego kontaktu z rodziną poważnie utrudnia podjęcie takiego kroku.

Przeczytaj także: Emigracja Polaków do Anglii spadła o 12%

Dlaczego wracamy?


41% badanych deklaruje, że do powrotu zza granicy najbardziej skłania ich sytuacja rodzinna. Na konkurencyjne wynagrodzenie zwraca uwagę prawie co czwarty ankietowany (24%). Dla respondentów ważny jest też kontakt z najnowszymi technologiami (12%) oraz praca w znanej, międzynarodowej firmie (11%). Może to świadczyć o tym, iż kandydaci bardzo cenią sobie markę pracodawcy.

Analizując odpowiedzi z pytania otwartego (Inne – 36%) wnioskować można, że znaczna część osób pracujących za granicą to studenci i uczestnicy programu Work&Travel, którzy wyjeżdżają, żeby poznać inną kulturę i język oraz zwiedzić świat. Jak wynika też z rozmów konsultantów Antal z kandydatami, duża część osób wyjeżdżających za granicę to pracownicy kontraktowi, którzy nigdy nie zamierzali zostawać za granicą na stałe.
Specjaliści i menedżerowie z branży IT nie przykładają już tak wielkiej wagi, jak jeszcze kilka lat temu, do wynagrodzeń, które na przestrzeni ostatnich lat zbliżają się do zachodnich standardów – jedynie dla ¼ respondentów (24%) wynagrodzenie jest priorytetem. Największym problemem, jeśli chodzi o pracę poza Polską, jest utrudniony kontakt z rodziną i znajomymi, co najczęściej przyczynia się do powrotu do kraju. Ważne też są nowe technologie, z którymi coraz częściej pracownicy w Polsce mają styczność i dzięki którym mogą się rozwijać – 12% odpowiedzi pokazuje, że technologia jest dla ankietowanych priorytetem – twierdzi Mikołaj Zbudniewek, Consultant Antal IT Services.

Jak wynika z ostatniego raportu Antal „Najbardziej pożądani pracodawcy w opinii specjalistów i menedżerów w Polsce”, specjaliści i menedżerowie coraz większą wagę przykładają do wielkości i prestiżu firmy, gdyż aż 45% respondentów wskazało tę cechę jako najważniejszą przy wyborze preferowanego pracodawcy. Co ciekawe, warunki finansowe nie są już tak ważne (34%), jak w ubiegłym roku – ustąpiły miejsca stylowi zarządzania i kulturze organizacyjnej firmy (41%). Mimo tej tendencji wynagrodzenia w branży IT w obszarze rozwoju i wdrażania oprogramowania regularnie wzrastają, w tempie 10% rocznie – dodaje Aleksandra Kujawa, Business Unit Manager Antal IT Services.

fot. mat. prasowe

Główne powody powrotu do Polski

Sytuacja rodzinna w pierwszej kolejności decyduje o tym, że specjaliści i menadżerowie IT pracujący za granicą decydują się na powrót do kraju


Co może skłonić do wyjazdu?


Według deklaracji respondentów badania Antal „IT@PL – Rynek pracy IT w Polsce”, 21% w ogóle nie zdecydowałoby się na wyjazd za granicę. Dla pozostałych główną motywacją byłyby: wyższe wynagrodzenie (72%) oraz lepsze perspektywy rozwoju – (50%). Co trzeci pracownik IT twierdzi, że zdecydowałby się na wyjazd, jeśli wiązałoby się to z inną kulturą pracy. 23% badanych zwraca uwagę na dojrzalszy rynek pracy, a co piąty ankietowany (20%) deklaruje chęć pracy w międzynarodowym środowisku. 17% specjalistów i menedżerów IT chciałoby zmienić środowisko pracy, a 15% zmieniłoby pracodawcę i wyjechało za granicę w przypadku braku zobowiązań w Polsce.

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze przyczyny wyjazdu

Wyższe wynagrodzenie jest najsilniejszym argumentem przy podejmowaniu decyzji o wyjeździe za granicę

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: