eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 10 najważniejszych faktów na temat polskiego rynku IT

10 najważniejszych faktów na temat polskiego rynku IT

2015-09-04 00:41

10 najważniejszych faktów na temat polskiego rynku IT

IT © vege - Fotolia.com

Polski rynek IT, podobnie jak np. branża e-commerce, rozwija się w niezwykle dynamicznym tempie. Jeżeli obecne tempo jego wzrostu nie ulegnie gwałtownemu załamaniu (a nic na to nie wskazuje), to kilka nadchodzących lat wystarczy, aby stał się wiceliderem w Europie Środkowo-Wschodniej. Nic zatem dziwnego, że wiele firm na prowadzenie działalności wybiera właśnie nasz kraj.

Przeczytaj także: Niedoceniana elastyczność cloud computing

Polski rynek IT jest najmłodszym, a jednocześnie niezwykle prężnie rozwijającym się sektorem w kraju. Na jego wyjątkowość składa się wiele czynników i trendów. Poniżej najważniejsze z nich w ocenie specjalistów Wincor Nixdorf Sp. z o.o., międzynarodowej firmy informatycznej dostarczającej rozwiązania technologiczne i usługi m.in. dla sieci handlowych i sektora bankowego.

Wartość polskiego rynku informatycznego wciąż rośnie


Sprzęt komputerowy, oprogramowanie i usługi informatyczne to trzy główne segmenty sektora IT w Polsce. Łączna wartość z ich przychodów liczona jest w miliardach złotych. Wzrost rynku IT w kraju wynika m.in. z napływu inwestycji zagranicznych, dostępności pomocy publicznej i nowych kierunków rozwoju sektora. Niebagatelny wpływ na zwiększenie wartości sektora IT w Polsce mają wydatki na administrację i sektor publiczny, ale również stale powiększający się eksport.

Kondycja branży IT jest uzależniona od sytuacji gospodarczej kraju


W ciągu ostatnich kilku lat można dostrzec różne trendy – wzrost sprzedaży oprogramowania i usług oraz spadek sektora sprzętu komputerowego. Wynika to w dużej mierze z sytuacji gospodarczej w kraju. Gdy sytuacja jest zła, spada jednocześnie wartość inwestowanych przez przedsiębiorców środków.

Najczęściej odbija się to na sektorze sprzętu IT. Sektor sprzedaży oprogramowania i usług informatycznych wykazuje się dużo większą odpornością na wahania koniunkturalne w Polsce. Z kolei eksport sprzętu komputerowego w 2010 roku wzrósł o 90% w stosunku do dwóch wcześniejszych lat. Jednocześnie Polska odnotowała sięgającą 330 mln euro nadwyżkę w handlu sprzętem komputerowym – jest to ważna zmiana po rejestrowanym w poprzednich latach deficycie sięgającym ok. 1 mld euro. W ostatnim czasie głównym motorem wzrostu była sprzedaż, którą zwiększyły polskie spółki działające za granicą.

fot. vege - Fotolia.com

IT

Sprzęt komputerowy, oprogramowanie i usługi informatyczne to trzy główne segmenty sektora IT w Polsce. Łączna wartość z ich przychodów liczona jest w miliardach złotych.


Małe przedsiębiorstwa stanowią większość firm IT w Polsce


Największymi firmami IT działającymi w Polsce są m.in. producenci sprzętu, dystrybutorzy, dostawcy oprogramowania i firmy świadczące usługi informatyczne. Zdecydowana większość z nich to oddziały przedsiębiorstw międzynarodowych. Co ciekawe, małe przedsiębiorstwa stanowią jednak aż 90% polskich firm IT. Wiele z nich próbuje swoich sił, rozszerzając działania na rynki zagraniczne.

Administracja publiczna – sektor, o który walczą firmy IT


Aktualnie najbardziej atrakcyjnym z nabywców usług i towarów z sektora IT jest administracja publiczna. Z czego to wynika? Instytucje centralne i samorządowe często otrzymują środki unijne na innowacyjne rozwiązania. Powołane Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji aktywnie zwiększa dostępność do Internetu i stara się pomóc w rozwijaniu umiejętności Polaków w zakresie branży komputerowej. Prowadzi wiele projektów i działań, które przyczyniają się do rozwoju tej branży w Polsce.

Sektor publiczny jest zdecydowanie najatrakcyjniejszym nabywcą usług IT w Polsce, ale jednocześnie najtrudniejszym. Należy pamiętać, że w resortach często proces od decyzji i akceptacji do realizacji może trwać nawet kilka lat. Dlatego na udział w tak dużych przetargach mogą pozwolić sobie tylko firmy o ugruntowanej pozycji na polskim rynku. Ważnym nabywcą jest też sektor bankowości i telekomunikacji. Ciągły wzrost notuje także sektor usług publicznych, którego wydatki na IT wzrosły o 44% w 2011r. i dalej utrzymują tendencję wzrostową.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: