eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy nie wiedzą, jak rozmawiać o podwyżce i awansie?

Polacy nie wiedzą, jak rozmawiać o podwyżce i awansie?

2020-02-04 11:06

Polacy nie wiedzą, jak rozmawiać o podwyżce i awansie?

Jak rozmawiać o podwyżce i awansie? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Polacy nie chcą lub nie bardzo wiedzą, jak rozmawiać o podwyżce lub awansie - czytamy w komunikacie z badania zrealizowanego przez firmę Devire. Wprawdzie lepsza pensja i wyższe stanowisko to marzenie wielu z nas, to jednak okazuje się, że w wielu przypadkach wszystko kończy się na rozmyślaniach - 35% respondentów badania wprost przyznaje, że tych tematów nie poruszało z pracodawcą jeszcze nigdy.

Przeczytaj także: Podwyżka wynagrodzenia: pracownicy bez inicjatywy

Obecna sytuacja na rynku pracy sprzyja zatrudnionym. Potwierdzeniem tego jest chociażby fakt, że zaproszenie do udziału w procesie rekrutacyjnym otrzymuje dzisiaj nawet 9 na 10 kandydatów. Spora rzesza z nich decyduje się na zmianę firmy, nie podejmując wcześniej żadnych prób renegocjacji warunków pracy z dotychczasowym pracodawcą. Wypowiedzenie umowy przez pracownika, który nigdy nie podjął tematu podwyżki lub awansu, bywa sporym zaskoczeniem dla jego szefa lub menedżera. Tym bardziej, że - jak potwierdza badanie Devire - na decyzje zawodowe podejmowane przez pracowników wpływa w głównej mierze połączenie dwóch elementów – pieniędzy oraz możliwości w zakresie rozwoju zawodowego (odpowiednio 65 i 66%).
- Pytanie o podwyżkę czy awans to proces renegocjacji warunków umowy. Wymaga on zaangażowania i chęci obu stron. Nie każdy pracownik chce lub potrafi się do tego przygotować, dlatego też mając świadomość sytuacji na rynku pracy podejmuje decyzję o zmianie pracodawcy bez wcześniejszego sygnalizowania swoich zamiarów. Dla części badanych osób może to być bardziej komfortowe rozwiązanie i skuteczniejszy sposób na osiągnięcie swoich celów. Skuteczniejszy zwłaszcza w organizacjach, gdzie perspektywy rozwoju nie są określone, a rozmowa o podwyżce to wciąż temat tabu – ocenia Robert Błażyca, dyrektor ds. relacji z klientami w Devire.

Jak czytamy w komunikacie, najczęściej o wyższe stanowisko i lepsze warunki finansowe pytają mieszkańcy województw: lubelskiego, lubuskiego (po 77% wskazań), łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego oraz świętokrzyskiego (po 74% wskazań).

fot. mat. prasowe

Kiedy ostatnio pytałeś swojego pracodawcę o podwyżkę lub awans?

35% respondentów przyznaje, że tego tematu nie poruszyło jeszcze nigdy.


Dzieje się tak, ponieważ w tych regionach jest dużo mniejsza liczba ofert pracy. Dla przykładu w województwie mazowieckim jest ponad 11 tys. aktualnych ofert pracy, a w województwie świętokrzyskim jednie 754. Sytuacja wygląda nieco lepiej w Łodzi, która wprawdzie jest daleko za Warszawą, ale szuka blisko 3 tys. pracowników.

- W dużych ośrodkach takich jak Warszawa czy Kraków, szeroki wachlarz ofert pracy przekłada się na mniejszą konkurencyjność wśród kandydatów. Potwierdzeniem są dane, z których jasno wynika, że w dużych miastach rzadziej rozmawiamy o awansie lub podwyżce – podsumowuje Robert Błażyca z Devire.

fot. mat. prasowe

Gdzie pracownicy najczęściej pytają o awans lub podwyżkę?

Tego rodzaju rozmowy najczęściej rozpoczynają pracownicy z województw lubelskiego i lubuskiego.


Raport „Rynek Zmiany Pracy” jest kompleksowym badaniem, realizowanym wśród specjalistów i managerów oraz liderów organizacji. Ankieta została przeprowadzona metodą CAWI we wrześniu 2019 roku. Odpowiedzi udzieliło 1517 respondentów: 46% z nich stanowili specjaliści, 29% to managerowie, 10% przedstawiciele kadry kierowniczej, 9% to osoby na stanowiskach asystenckich, a pozostałe 6% - studenci i wolni strzelcy.



Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • czarnamatka / 2020-02-12 08:55:57

    Trochę mnie osobiście to dziwi, bo jak u nas ludzie zaczęli się domagać lepszych warunków to szef tak naprawdę nie miał wyjścia bo straciłby naprawdę dobrych specjalistów. Dlatego po kilku dniach zdecydował się podnieść nam wypłatę no i wykupił też pakiety medyczne w medicover. Wiele osób w tym ja odetchnęliśmy z ulgą. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: