eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dojazdy do pracy w 2020 roku. Jaki środek lokomocji?

Dojazdy do pracy w 2020 roku. Jaki środek lokomocji?

2021-11-20 00:35

Dojazdy do pracy w 2020 roku. Jaki środek lokomocji?

Ponad połowa pracowników do pracy jeździ samochodem © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jednym z pytań dodatkowych w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń było pytanie o rodzaj środka lokomocji, jakim pracownicy dojeżdżają do firmy. Ponad połowa (66%) zatrudnionych jeździła do pracy samochodem. Drugim najbardziej popularnym środkiem transportu był autobus. Korzystało z niego 12% badanych. Natomiast 7% ankietowanych zadeklarowało, że przychodziło do pracy pieszo.

Przeczytaj także: Czy wynagrodzenie ma wpływ na wybór środka transportu do pracy?

Podsumowując, na publiczne środki transportu zdecydowało się około 24% pracowników. Samochodem do pracy podróżowało 66%. Z bardziej ekologicznych rozwiązań (rower i pieszo) korzystało 10% badanych.

Najmniej zarabiali pracownicy, którzy chodzili do pracy piechotą. Możliwe, że były to osoby, które zamieszkiwały niewielkie miejscowości i miały do pokonania niewielki dystans, w większych miastach jest to rzadziej spotykane. Mediana zarobków osób dojeżdżających do pracy rowerem, tramwajem oraz samochodem była zbliżona i wynosiła około 5 000 PLN. Najwyższe płace otrzymywali pracownicy, którzy dostawali się do pracy metrem. Zapewne jest to efekt najwyższych płac w Warszawie, która jako jedyna doczekała się metra.

fot. mat. prasowe

Mediany wynagrodzeń pracowników korzystających z różnych środków transportu do pracy w 2020 roku

Mediana zarobków osób dojeżdżających do pracy rowerem, tramwajem oraz samochodem była zbliżona i wynosiła około 5 000 PLN.


10% pracowników szeregowych dostawało się do pracy pieszo. Dużą różnicę widać w dojazdach autobusem. Na taką formę dojazdu zdecydowało się 15% pracowników szeregowych, 14% specjalistów i tylko 3% dyrektorów. Pośród dyrektorów, 87% dojeżdżało samochodem. W przypadku pracowników szeregowych było to 64%. Co ciekawe, 1% dyrektorów jeździł do pracy rowerem.

fot. mat. prasowe

Czym dojeżdżali do pracy pracownicy różnych szczebli organizacji w 2020 roku?

10% pracowników szeregowych dostawało się do pracy pieszo.


W mniejszych miejscowościach, poniżej 100 tys. mieszkańców, około 80% pracowników dojeżdżało do pracy samochodem. W większych miastach było to 64%, a w Warszawie tylko 47%. W stolicy, poza samochodem, dominują publiczne środki transportu: autobus, tramwaj, pociąg oraz metro, które zostało wyłączone z tych analiz.

fot. mat. prasowe

Czym dojeżdżali do pracy pracownicy z miejscowości o różnej wielkości w 2020 roku

W mniejszych miejscowościach, poniżej 100 tys. mieszkańców, około 80% pracowników dojeżdżało do pracy samochodem.


Informacje o badaniu: W 2020 roku w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń (OBW) uczestniczyły 118 767 osoby. Z czego 58% stanowili mężczyźni, 70% osób ma wyższe wykształcenie, 54% mieszka w dużych miastach (powyżej 100 000 mieszkańców), 46% badanych pracuje w dużej lub wielkiej firmie (powyżej 250 pracowników), 82% pracuje w firmach prywatnych, a 50% badanych ma staż pracy krótszy niż 8 lat.

Jagoda Jurczak
Sedlak & Sedlak


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .
Przeczytaj także: Dojazdy do pracy w 2010 roku Dojazdy do pracy w 2010 roku

oprac. : wynagrodzenia.pl wynagrodzenia.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: