eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dojazdy do pracy w 2010 roku

Dojazdy do pracy w 2010 roku

2011-12-29 00:13

Dojazdy do pracy w 2010 roku

Liczba pracujących (w tys.) w 2010 roku wg lokalizacji miejsca pracy w stosunku do miejsca zamieszka © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (21)

Dojazdy do pracy są zjawiskiem bardzo istotnym nie tylko z punktu widzenia rynku pracy, ale także rozwoju infrastruktury gospodarczej, w tym komunikacyjnej. Migracje wahadłowe, a więc ten szczególny rodzaj ruchu migracyjnego ludności, polegający na codziennym, wahadłowym przemieszczaniu się m.in. do i z pracy są ważnym elementem bilansu siły roboczej w ujęciu terytorialnym; generalnie - są jednym z istotnych kryteriów delimitacji przestrzeni społeczno - gospodarczej. W Badaniu Aktywności Ekonomicznej Ludności GUS dojazdy do pracy potraktowano bardzo szeroko, a więc ujęto nie tylko migracje wiążące się z krótkotrwałym przemieszczaniem się, skutkującym przekraczaniem granic administracyjnych miejsca zamieszkania, ale także wszelkie inne dojazdy do pracy (rozumiane jako "jeżdżenie do pracy" różnymi środkami lokomocji), również w obrębie jednostki terytorialnej miejsca zamieszkania, tj. gminy.

Przeczytaj także: Rośnie mobilność zawodowa Polaków

Wobec powyższego, analiza wyników badania dojazdów do pracy wg BAEL obejmuje szeroko rozumiane dojazdy, a tylko jej część dotyczy dojazdów do pracy wiążących się z przekraczaniem granic administracyjnych gminy miejsca zamieszkania(opisywanej dalej w uproszczeniu jako „swoja gmina”).

Dojazdy do pracy w 2010 roku

2.1. Lokalizacja miejsca pracy w stosunku do miejsca zamieszkania

W 2010 roku przeciętna liczba pracujących według BAEL wyniosła 15.961 tys. osób. Spośród tych osób w Polsce pracowało 15.863 tys., tj. 99,4%, a tylko niewielki odsetek - 0,6%, tj. 98 tys. pracowało poza granicami kraju (podobnie jak w dwóch poprzednich latach).

Poniższy diagram pokazuje liczbę pracujących (w tys.) w 2010 roku według lokalizacji miejsca pracy w stosunku do miejsca zamieszkania.

fot. mat. prasowe

Liczba pracujących (w tys.) w 2010 roku wg lokalizacji miejsca pracy w stosunku do miejsca zamieszka

Liczba pracujących (w tys.) w 2010 roku wg lokalizacji miejsca pracy w stosunku do miejsca zamieszkania


W obserwowanych latach spośród osób pracujących na terenie Polski większość miała zatrudnienie na terenie swojej gminy. Najwyższy udział tej grupy zanotowano w 2008 roku – 78,3%, podczas gdy w 2009 r. i 2010 r. był on niższy i wyniósł odpowiednio 75,8% i 75,0% .

W 2010 roku spośród ogólnej liczby pracujących w Polsce, w swojej gminie pracowało relatywnie więcej kobiet (79,4%) niż mężczyzn (71,3%). W przypadku podziału wg miejsca zamieszkania relatywnie więcej mieszkańców miast (81,7%) niż mieszkańców wsi (64,1%).

Jeśli popatrzymy na pracujących według wieku, to w każdej grupie wieku gros osób pracowało w swojej gminie, od 68,0% w wieku 20-24 lat po 92,1% w wieku 65 lat i więcej.
Podobnie wygląda sytuacja, jeśli weźmiemy pod uwagę poziom wykształcenia – udział pracujących w swojej gminie wynosił od 74,1% wśród osób z wykształceniem średnim zawodowym i zasadniczym zawodowym po 82,6% wśród osób z wykształceniem gimnazjalnym i niższym.

Pracujący poza swoją gminą (3.959 tys.) to w większości mężczyźni (62,6%, tj. 2.479 tys.), biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania - mieszkańcy wsi (54,8%, tj. 2.168 tys.).

Pracujący poza swoją gminą, to najczęściej osoby w wieku 35-44 lat (26,7% ogółu pracujących poza swoją gminą); drugą co do liczności grupą wieku była grupa 45-54 lat (20,9%). W sumie osoby w wieku 25-54 lat stanowiły ok. 82% ogółu pracujących poza swoją gminą. Z punktu widzenia poziomu wykształcenia, to wśród pracujących poza swoją gminą najliczniejszą grupą były osoby legitymujące się wykształceniem średnim zawodowym (29,1%), ale niewiele mniej liczne były grupy osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym (28,8%) oraz wykształceniem wyższym (28,4%).

Osoby pracujące w innym województwie niż województwo miejsca zamieszkania stanowiły 8,6% wszystkich pracujących poza swoją gminą. Oznacza to, iż co 50 osoba spośród wszystkich pracujących na terenie Polski w drodze do pracy przekraczała granice administracyjne swojego województwa.

Spróbujmy przyjrzeć się bliżej zjawisku przekraczania granicy województwa podczas drogi do pracy. Można założyć, iż tego typu zjawisko należy potraktować w większości jako dojazd do pracy, chociaż nie zawsze musiało tak być, np. w przypadku pracy w terenie (pewna grupa osób pracowała w terenie – 1.037 tys., a więc nie dojeżdżała do pracy) czy też w przypadku pokonywanej pieszo niewielkiej odległości od domu do miejsca pracy, ale jednak pomiędzy województwami.

 

1 2 ... 9

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: