eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ryzyko finansowe doskwiera polskim firmom najbardziej

Ryzyko finansowe doskwiera polskim firmom najbardziej

2019-11-28 10:28

Ryzyko finansowe doskwiera polskim firmom najbardziej

Jakie są kluczowe ryzyka dla polskich przedsiębiorców? © Sergey Nivens - Fotolia.com

Ceny towarów, należności handlowe/płatności kontrahentów oraz spowolnienie gospodarcze. Tak prezentuje się pierwsza trójka największych wyzwań, jakie rysują się dziś przed polskimi przedsiębiorstwami przepytanymi przez Aon na potrzeby raportu „Zarządzanie ryzykiem i ubezpieczeniami w firmach w Polsce”. Ranking wyraźnie dominuje ryzyko finansowe.

Przeczytaj także: Co generuje największe ryzyko w biznesie? Zmiany cen w TOP 10

Najpoważniejsze rodzaje ryzyka – ranking wg polskich przedsiębiorstw


Ryzyko finansowe doskwiera polskim przedsiębiorcom najbardziej – zajmuje ono aż połowę pozycji zestawienia, które według polskich respondentów prezentuje się następująco:
  1. ceny towarów
  2. należności handlowe/płatności kontrahentów
  3. spowolnienie gospodarcze
  4. cashflow/ryzyko płynności
  5. tempo zmian czynników rynkowych i geopolitycznych
  6. wzrost konkurencji
  7. brak odpowiedniej kadry na rynku
  8. absencja
  9. zmienność kursów walutowych
  10. dostępność kapitału/ryzyko kredytowe

Jak podkreśla Aon, taki kształt rankingu znacznie różni się od jego wersji globalnej czy nawet europejskiej, a to, że polscy przedsiębiorcy najbardziej podkreślają ryzyko finansowe, to wyraźny dowód, że problemów nadal przysparzają nieterminowo spływające od kontrahentów płatności czy niepewność, z jaką – zwłaszcza w niektórych branżach – wiąże się obecnie pozyskiwanie finansowania bankowego. Obawy o ryzyko finansowe nie są jednak bezpodstawne. Jak bowiem komentuje Mariusz Pepłoński, Dyrektor ds. rozwoju biznesu w Departamencie Ryzyk Finansowych w Aon Polska:
W ciągu ostatnich dwóch lat istotnie wzrosła liczba upadłości firm na polskim rynku. Najbardziej jest to widoczne w branży transportowej, handlu hurtowym oraz budownictwie, chociaż branża spożywcza też jest w niechlubnej czołówce.

fot. Sergey Nivens - Fotolia.com

Jakie są kluczowe ryzyka dla polskich przedsiębiorców?

Ryzyka finansowe – podobnie jak w poprzednich latach – są najważniejsze dla przedsiębiorców w Polsce.


Trzy rodzaje ryzyka z rankingu TOP 10 przynależą do grupy obejmującej czynniki zewnętrzne: spowolnienie gospodarcze, tempo zmian czynników rynkowych i geopolitycznych oraz wzrost konkurencji. To drugie ryzyko po raz pierwszy pojawiło się wśród najwyższych pozycji zarówno w Polsce, jak i na świecie. Przedsiębiorcy dostrzegli, że coraz trudniej jest przewidzieć rozwój wypadków w dzisiejszym świecie, a zarządzane przez nich organizacje coraz bardziej są narażone na wpływ czynników zewnętrznych – i to o wymiarach globalnych.

Z kolei dwa rodzaje ryzyka z TOP10 rankingu Aon odnoszą się kapitału ludzkiego. Obydwa są stosunkowo nowe w zestawieniu. Ryzyko związane z brakiem odpowiedniej kadry na rynku znalazło się po raz pierwszy w TOP 10 dwa lata temu i w tym roku utrzymało swoją pozycję. Natomiast ryzyko absencji nagle z dwudziestej siódmej pozycji w poprzedniej edycji przesunęło się na miejsce ósme. To ciekawy przypadek, ponieważ jego pozycja w rankingu globalnym (32) oraz europejskim (27) wskazuje, że jest to nasz lokalny problem.

Jak polskie firmy eliminują ryzyko absencji? Mówi o tym Łukasz Konotopski, Smart Benfit Manager w Aon:
Coraz częściej pracodawcy proponują pracownikom bonusy za frekwencję w wysokości 3-8% dodatku do wynagrodzenia za niekorzystanie ze zwolnień. Tam, gdzie jest to możliwe, popularniejsze stają się rozwiązania typu home office.

Inne kluczowe wnioski:
  • Tempo zmian czynników geopolitycznych to ryzyko, które najbardziej zyskało na znaczeniu – w Polsce przesunęło się ono z trzydziestego pierwszego miejsca na pozycję piątą, w Europie zajęło pierwszą pozycję, a globalnie trzecią.
  • Istotną kwestią jest ryzyko cybernetyczne oraz różnica w pojmowaniu jego znaczenia w Polsce i na świecie. Przedsiębiorcy w naszym kraju uplasowali ataki cybernetyczne oraz naruszenia danych na 23 miejscu, natomiast globalnie ryzyko to utrzymuje swoją silną pozycję w pierwszej dziesiątce. Mogłoby się wydawać, że polskie firmy z biegiem lat zaczną w większym stopniu przykładać wagę do cyberzagrożeń, okazuje się jednak, że ich znaczenie traci na ważności, co być może jest oznaką braku świadomości lub przekonania, że przedsiębiorstwo jest dobrze przygotowane.
  • Zanieczyszczenie środowiska to ryzyko, które w Polsce plasuje się dużo dalej niż na świecie – na trzydziestej trzeciej pozycji (w porównaniu z dwudziestą drugą pozycją globalnie). Mimo głośnej dyskusji publicznej na tematy ekologiczne, przedsiębiorcy nie uważają tej kwestii za szczególnie istotną w kontekście ryzyka dla prowadzonego biznesu.

-Ryzyko związane ze zmianami klimatycznymi, ograniczeniem dostępności zasobów naturalnych czy odpowiedzialnością społeczną są na bardzo dalekich miejscach w rankingu – zarówno w Polsce, jak i na świecie. Zagadnienia mające bezpośredni wpływ na prowadzenie działalności przesłaniają te, których skutki są niejako odsunięte w czasie. Teraz jednak jest dobry moment na tę refleksję i pielęgnowanie istniejących zasobów – zauważa Dominika Kozakiewicz, Prezes Zarządu Aon Polska.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: