eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski leasing na 5. miejscu w Europie

Polski leasing na 5. miejscu w Europie

2019-10-11 10:59

Polski leasing na 5. miejscu w Europie

Rosną udziały polskiej branży leasingowej w Europie © Jamrooferpix - Fotolia.com

Z danych federacji Leaseurope wynika, że całkowita wartość nowych umów leasingowych, które zawarto w minionym roku w Europie sięgnęła 386,4 mld euro. Tym samym dynamika europejskiej branży leasingowej zanotowała wzrost na poziomie 7,7 proc. (r/r). Na wyróżnienie zasługuje również polski rynek leasingu, któremu dzięki pokaźnemu poziomowi finansowania (+21,8 proc. r/r, 82,6 mld zł tj. 19,4 mld euro wartości nowych umów) udało się awansować z 7. na 5. pozycję europejskiej czołówki. To również zaowocowało wzrostem udziałów naszej branży w europejskim rynku (z 4,15% do 5%).
Opublikowane przez Leaseurope informacje dowodzą, że dodatnie wyniki stały się udziałem wszystkich kategorii finansowanych przy udziale europejskich leasingodawców. Mający ponad 53-procentowy udział w ruchomościach, leasing pojazdów osobowych wzrósł o 7,2 % r/r, dynamika drugiego najważniejszego segmentu tj. samochodów dostawczych wzrosła o 7,9%, a maszyny i urządzenia przemysłowe zanotowały wzrost na poziomie +9,8 proc. Warty podkreślenia jest również skok odnotowany przez leasing komputerów i maszyn biurowych (+8,4 proc.). Wartość umów dotyczących leasingu takich aktywów jak statki, samoloty, czy tabor kolejowy była z kolei wyższa o +14,5% r/r. Skromniejszy wynik odnotowało finansowanie nieruchomości (+2,5 proc.).
„Polska jest obecnie piątym największym rynkiem leasingu w Europie. Przed nami są: Wielka Brytania, Niemcy, Francja oraz Włochy. Przez ostatni rok polska branża leasingowa prześcignęła rynki rosyjski oraz szwedzki. Jednak nas najbardziej cieszy rosnąca rola leasingu w finansowaniu krajowych inwestycji. Polska z wysokim, bo 27 proc. udziałem plasuje się na czwartym miejscu Europie, czyli o lokatę wyżej niż w 2017r. Ten wzrost wyraźnie pokazuje, że leasing na stałe wpisał się w krajobraz krajowych inwestycji, a jego znaczenie może wzrastać w kolejnych latach za sprawą zaufania, jakim obdarzają go polscy przedsiębiorcy. Jak pokazują wyniki badania Komisji Europejskiej z 2018r. w krajach UE średnio 47% firm wytypowało leasing jako najbardziej istotne źródło finansowania. W Polsce leasing jest ważny dla 59% firm” – powiedział Mieczysław Woźniak, wiceprzewodniczący Komitetu Wykonawczego ZPL, Członek Rady Dyrektorów Leaseurope.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: