eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Europejska branża leasingowa w 2018 r.

Europejska branża leasingowa w 2018 r.

2019-05-17 12:52

Europejska branża leasingowa w 2018 r.

Leasing © duncanandison - Fotolia.com

Dynamika wzrostu europejskiej branży leasingowej osiągnęła w minionym roku 7,3 proc. (r/r). - wynika z danych zaprezentowanych przez federację Leaseurope. Bardzo dobre wyniki osiągnął również nasz kraj, któremu dzięki wysokiemu poziomowi finansowania firm udało się awansować w europejskim rankingu o dwa oczka - z pozycji 7. na 5. Tak dobrze nie było jeszcze nigdy.
„Wynik polskiego sektora leasingowego i jego awans w Europie szczególne nas cieszy w kontekście 15. rocznicy przystąpienia przez Polskę do struktur Unii Europejskiej oraz 25. rocznicy działalności Związku Polskiego Leasingu. Dołączenie przez Polskę do UE w 2004 roku, otworzyło przed leasingiem nowe możliwości. Rynki leasingowe starych państw członkowskich Unii były wówczas zdecydowanie bardziej rozwinięte, dzięki czemu polskie przedsiębiorstwa mogły w większym niż dotychczas stopniu czerpać z zagranicznych doświadczeń i standardów. Rosło znaczenie leasingu jako formy wsparcia w pozyskiwaniu środków unijnych. Podobnie współpraca pomiędzy ZPL a Leaseurope rozpoczęła się niemal od razu po rejestracji polskiego Związku w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie i od 1994 roku cały czas się rozwija. Od początku współpracy ZPL ma swojego reprezentanta w zarządzie Leaseurope” – powiedział Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu.

fot. duncanandison - Fotolia.com

Leasing

Polska branża leasingowa dzięki wysokiemu poziomowi finansowania przedsiębiorstw awansowała z 7. na 5. miejsce w europejskim rankingu.


Rezultat, jaki udało się osiągnąć europejskiej branży leasingowej różni się w zależności od rodzaju finansowanych aktywów. Podczas gdy finansowanie nieruchomości wzrosło o 3,2%, leasing ruchomości odnotował trzykrotnie szybszy wzrost (9,8%). Spore zróżnicowanie widać również na poszczególnych rynkach - w niektórych mieliśmy do czynienia z delikatnymi spadkami, inne zanotowały solidny, dwucyfrowy wzrost. Wśród tych ostatnich znalazł się i nasz kraj, któremu udało się wypracować roczną dynamikę rzędu 21,8 proc. W Europie zyskał rynek leasingu pojazdów, poprawiając wynik o 5,9 proc. w stosunku do 2017 r., jednak jak wskazuje Leaseurope, jest to rezultat nieco słabszy w stosunku do poprzednich lat. Analizy europejskiej organizacji pokazują, że nowe normy emisji spalin, które weszły w życie w 2018 r. prawdopodobnie będą miały wpływ na tę część rynku leasingu w kolejnych miesiącach.

Patrząc z perspektywy krajowej, przez ostatnie 25 lat transformacji polska branża leasingowa wspierała procesy rozwojowe naszej gospodarki. Bez leasingu przedsiębiorstwa nie miałyby szans na niezbędne im maszyny i urządzenia czy środki transportu, a gospodarka na modernizację. Dziś firmy członkowskie Związku Polskiego Leasingu wspierają swoją działalnością blisko 30% wszystkich aktywnych przedsiębiorstw w Polsce, branża sprzyja polskiej innowacyjności i jest kluczowym źródłem finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: