eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › 5 powodów, dla których potrzebujesz firewall'a

5 powodów, dla których potrzebujesz firewall'a

2019-08-26 10:40

5 powodów, dla których potrzebujesz firewall'a

Firewall © Andrea Danti - Fotolia.com

Z szacunków Gartnera wynika, że do 2023 roku wartość rynku zapór sieciowych (ang. firewall) osiągnie poziom 16,2 mld USD, czyli będzie o 3,7 mld USD wyższa od notowanej w 2018 roku. Taki wynik uczyni firewall jednym z kluczowych produktów związanych z cyberbezpieczeństwem. Specjaliści Cisco są przekonani, że zapora sieciowa to nieodzowna wręcz część systemu bezpieczeństwa każdej sieci korporacyjnej, tym bardziej, że najnowsza generacja firewalli ma zagwarantować biznesowi jeszcze wyższy poziom ochrony.

Przeczytaj także: Zapora sieciowa: firmy niezadowolone

Zapory sieciowe nowej generacji to obecnie wszechstronne rozwiązania, które pozwalają zapewnić bezpieczeństwo na wielu poziomach. Są wyposażone w zintegrowane źródła danych o najnowszych zagrożeniach, zapobiegają włamaniom, gwarantują zaawansowaną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, filtrowanie adresów URL i posiadają funkcje weryfikacji tożsamości użytkownika. Przykładem firewalli nowej generacji są urządzenia i oprogramowanie z serii Cisco Firepower. Dzięki bogatej telemetrii sieciowej, dają one najpełniejszy wgląd w informacje o sieci i pozwalają wykrywać nawet subtelne zagrożenia.

Biznes nie może tracić czasu na obsługę systemów cyberbezpieczeństwa


Jak wynika z raportu Cisco „CISO Benchmark Study 2019”, priorytetem specjalistów ds. bezpieczeństwa jest konsolidacja informacji pochodzących od rozwiązań różnych dostawców.
„Firmy nie powinny tracić czasu na obsługę systemów bezpieczeństwa. Jeżeli w danej organizacji funkcjonuje kilka niezależnych produktów, zwykle oznacza to, że musi je obsługiwać kilku specjalistów, co w realiach, gdy biznes musi zmagać się z niedoborem talentów IT stanowi duży problem. Ponadto, jeśli produkty pochodzą od różnych dostawców, nie mogą one komunikować się między sobą ani automatycznie przekazywać sobie informacji o potencjalnych zagrożeniach” – mówi Mateusz Flak, menedżer ds. sprzedaży rozwiązań cyberbezpieczeństwa w Cisco Polska. „Zapory sieciowe nowej generacji to odpowiedź na te wyzwania. Stanowią zintegrowany system bezpieczeństwa, dzięki czemu specjaliści na stanowiskach CISO (ang. Chief Information Security Officer) nie muszą żonglować wieloma różnymi narzędziami”.

fot. Andrea Danti - Fotolia.com

Firewall

Firewall jest nadal podstawą systemów cyberbezpieczeństwa.


Specjaliści Cisco wskazują 5 powodów, dla których firewall jest nadal podstawą systemów cyberbezpieczeństwa:


  1. Gotowość na realny cyberatak – ochrona zapobiegawcza to za mało. Zapora sieciowa powinna stanowić źródło najnowszych informacji o zagrożeniach i posiadać funkcje dodatkowe, takie jak wykrywanie adresów URL czy zaawansowane wykrywanie złośliwego oprogramowania, na wypadek, gdyby pokonało ono pierwszą linię obrony.
  2. Kompleksowy wgląd w sieć – zapora sieciowa nowej generacji prezentuje całościowy obraz wszystkich działań, niezależnie od tego, czy dotyczą one użytkowników, hostów, sieci, aktywnych aplikacji, stron internetowych czy platform do przesyłania plików.
  3. Elastyczne opcje zarządzania i wdrażania – konfigurowalna zapora sieciowa nowej generacji może być zainstalowana w ramach infrastruktury w siedzibie organizacji lub w chmurze. Dodatkowo obsługuje szeroki zakres prędkości przepustowości, a także pozwala na scentralizowane zarządzanie wszystkimi urządzeniami lub poszczególnymi rozwiązaniami.
  4. Krótki czas wykrywania zagrożeń – średni czas wykrywania zagrożeń wynosi obecnie od 100 do 200 dni. To zdecydowanie za długo. Zapora nowej generacji powinna wykrywać potencjalne zagrożenia w ciągu kilku sekund. Dodatkowo rozwiązanie samo nadaje priorytety wygenerowanym alertom, aby można było podjąć szybkie i precyzyjne działania.
  5. Element zintegrowanej architektury bezpieczeństwa – nowoczesna zapora sieciowa powinna komunikować się i współdziałać z resztą architektury bezpieczeństwa, zapewniając możliwość integracji z innymi narzędziami tego samego dostawcy. Zapory sieciowe nowej generacji dają możliwość automatycznego udostępniania informacji o zagrożeniach, danych o zdarzeniach i ich kontekście.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: