eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nadgodziny, czyli o stresie i złym samopoczuciu

Nadgodziny, czyli o stresie i złym samopoczuciu

2018-08-28 00:44

Nadgodziny, czyli o stresie i złym samopoczuciu

Nadgodziny © adrian_ilie825 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Nadgodziny to chleb powszedni polskich firm. Z najnowszego badania Poland wynika, że nadal "wyrabia" je przeszło połowa polskich pracowników. Niektórzy zabierają pracę do domu i wykonują ją również w weekendy. Za taki obrót spraw odpowiedzialne jest przede wszystkim mało efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi, braki w personelu, a także niska efektywność pracy. Warto przy tym pamiętać, że stałe przekraczanie kodeksowego czasu pracy nie pozostaje bez znaczenia dla zdrowia i samopoczucia zatrudnionych.

Przeczytaj także: Zobacz, jak nadgodziny mogą odbić się na twoim zdrowiu

Najnowsze badanie Hays dowodzi, że rzesza osób, którym przychodzi dziś pracować w godzinach nadliczbowych, jest mniej liczna niż w 2016 roku. To efekt zmian zachodzących na rynku pracy, w tym coraz większych oczekiwań ze strony samych pracowników. Niemniej, nadgodziny pojawiają się w życiu zawodowym każdego z nas, niezależnie od płci, wieku, stanowiska czy specjalizacji. Co więcej, przeciętna liczba godzin przepracowywanych tygodniowo przez statystycznego Kowalskiego ciągle plasuje nas w czołówce najbardziej zapracowanych pracowników w Unii Europejskiej.
– Trend skracania czasu pracy będzie się pogłębiał i niewykluczone, że w przyszłości będą musieli zmierzyć się z nim polscy pracodawcy – podkreśla na łamach raportu Agnieszka Kolenda, Executive Director w Hays Poland. – Obecnie firmy powinny dążyć do uelastycznienia godzin pracy swoich pracowników. Po pierwsze wynika to ze specyfiki nowych zawodów. Po drugie, dążąc do podniesienia efektywności pracowników, należałoby umożliwić im pracę w godzinach, w których pracuje im się najlepiej – dodaje.

Work-life balance nie musi stać w sprzeczności z dużym nakładem pracy. W efektywnej równowadze chodzi o jakość czasu poświęcanego na pracę oraz poziom zaangażowania. Można dużo pracować, a jednocześnie zorganizować sobie życie w sposób dający poczucie równowagi. Pracownicy coraz częściej oczekują od organizacji, że te ułatwią im osiągnięcie tego stanu, dlatego w rankingach popularności pracodawców przodują firmy, które wprowadzą rozwiązania pomagające pracownikom efektywnie wykorzystywać czas, np. pracę z domu, elastyczny czas pracy czy też rozliczenie za efekty pracy, a nie za czas w niej spędzony.

fot. Raport Hays Poland – Nadgodziny 2018

Czy i ile pracujesz w nadgodzinach?

Nadgodziny – mimo mniejszej ich liczby niż dwa lata temu – wciąż są obecne w życiu zawodowym wszystkich pracowników.


NEGATYWNE SKUTKI


Praca w nadgodzinach i towarzyszącym im stresie prowadzi do szeregu dolegliwości obniżających komfort pracy i życia. Efektywność pracy spada, pojawiają się trudności z koncentracją oraz podenerwowanie czy nieuwaga. Co trzeci pracownik doświadcza negatywnych konsekwencji dla samopoczucia lub problemów zdrowotnych wynikających ze zbyt wysokiego poziomu stresu w miejscu pracy. Najczęstszymi konsekwencjami są podenerwowanie i irytacja, kłopoty ze snem oraz zmęczenie. Dolegliwości potęgowane są przez nadgodziny oraz nieergonomiczne stanowiska pracy.
– Pogarszające się samopoczucie to prosta droga do wypalenia zawodowego – podkreśla na łamach raportu Dorota Nakonieczna, HR Business Partner w Hays Poland. – Znika zaangażowanie i motywacja, a pojawia się zrezygnowanie i niska efektywność pracy. To sytuacja niekorzystna z punktu widzenia zarówno pracodawców, jak i pracowników. Dlatego firmy coraz przychylniej patrzą na kwestie work-life balance oraz starają się dostosować kulturę pracy do oczekiwań zatrudnionych. Sprzyjają temu odpowiednie świadczenia dodatkowe, kultura organizacyjna oraz zaufanie, które jest najsilniejszym fundamentem dla promowania pożądanych postaw.

DOBRE ROZWIĄZANIA


Złe samopoczucie, zwiększająca się rotacja, wypalenie zawodowe dotykające kluczowych pracowników – to ogromne wyzwanie dla firm. Brak zaangażowania i obniżona motywacja zatrudnionego przekłada się na niską efektywność całej organizacji. Dla biznesu jest to zwyczajnie nieopłacalne. Dlatego coraz częściej firmy dbają o kulturę organizacyjną promującą odpowiednie postawy i zachęcającą do zdrowego rozdzielenia obowiązków zawodowych od prywatnych. Oferują elastyczny czas pracy i świadczenia, które pomagają w zachowaniu równowagi.

fot. Raport Hays Poland – Nadgodziny 2018

Pracujący w nadgodzinach w zależności od obszaru specjalizacji

Prym pod względem ilości nadgodzin wiedzie szeroko pojęta produkcja, obsługa klienta oraz rozwój biznesu.


Praca elastyczna to nie przywilej, ale sposób pracy w organizacji budowanej na zaufaniu – podkreśla na łamach raportu Paulina Łukaszuk, Communications Manager w Hays Poland. – Pracownikom łatwiej jest zachować work-life balance, kiedy nie muszą wybierać i poświęcać rozwoju zawodowego kosztem zobowiązań rodzinnych. Zwiększenie samodzielności pracowników w zarządzaniu czasem pracy stawia jednak przed firmami i menedżerami szereg wyzwań. Wymusza m.in. dużo powszechniejsze korzystanie z nowoczesnych technologii, zdalnego dostępu do zasobów firmy i elektronicznego obiegu dokumentów.

Nadgodziny i gorsze samopoczucie prowadzą do wypalenia zawodowego, a także przekładają się na osiąganie gorszych wyników. Stąd też kultura nadgodzin jest zwyczajnie nieopłacalna z punktu widzenia obu stron, co sprawia, że firmy coraz więcej uwagi poświęcają atmosferze pracy oraz zagadnieniom work-life balance. Tylko w ten sposób będą w stanie sprostać coraz bardziej sprecyzowanym oczekiwaniom pracowników.

fot. Raport Hays Poland – Nadgodziny 2018

Jakich konsekwencji dla zdrowia i samopoczucia doświadczasz z powodu nadgodzin i stresu?

Praca w nadgodzinach i towarzyszącym im stresie prowadzi do szeregu dolegliwości obniżających komfort pracy i życia.


Przeczytaj także: Skąd się biorą nadgodziny? Skąd się biorą nadgodziny?

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: